Top 10 błędów w CV.

chica2 Top 10 błędów w CV.

Każdego roku miliony ludzi na całym świecie tworzą CV, jednakże tylko nieliczni potrafią napisać je właściwie. Czy jesteś jednym z nich?

Poniżej prezentujemy błędy, które możesz nieświadomie popełniać. Zaczynamy od miejsca nr 10:

10. Nieprofesjonalny adres mailowy. Każdy email przychodzący z wymyślonego adresu typu fikimiki12 czy chlopaczek69, jeśli nie trafi do Spamu to zostanie wyłapany przez rekrutera i wyląduje w koszu. Również wiadomość z adresu billgates1 prawdopodobnie nie pomoże Ci dostać się do Microsoftu.

Staraj się aby Twój adres email brzmiał profesjonalnie – najlepiej żeby było to Twoje imię i nazwisko.

9. Podawanie niskich ocen i wyników uzyskanych w testach. Jeśli miałeś jakieś problemy w trakcie kursu czy szkolenia, dlaczego w ogóle o tym wspominasz? To zbytnia szczerość. Lepiej eksponuj swoje mocne strony i osiągnięcia, z których możesz być dumny.

8. Umieszczanie w CV nieistotnych informacji, o których zapomnisz w kolejnych etapach rekrutacji, a  związane z nimi pytanie może Cię zaskoczyć.

Mamy tu na myśli odmienne upodobania muzyczne, ezoteryczne hobby, a nawet wcześniejsze doświadczenia zawodowe niepowiązane ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz.

Pamiętaj, że każda informacja jaką umieścisz w swoim CV powinna być tam  z konkretnego powodu, jeśli nie jest istotna lepiej ją pominąć.

7. Nieprawidłowy format załącznika. Unikaj wysyłania CV jako załącznika w niestandardowym rozszerzeniem, chyba że w ofercie pracy pojawi się o to wyraźna prośba. Najbezpieczniejszy będzie Word lub pdf. Rekruter zawsze może poprosić  Cię o dodatkowe informacje lub inny format dokumentu.

6. Referencje od przyjaciół. Jest to szczególnie zabawne, gdy znajomi robią to również, podają Ciebie jako osobę polecającą, a ponadto każdy z Was aplikuje do tej samej firmy. W każdym razie pamiętaj o umieszczeniu referencji w odrębnym dokumencie.

Najlepiej zadbaj o to aby Twoje referencje pochodziły bezpośrednio od Twoich przełożonych lub zaznacz w referencjach, iż pochodzą od współpracowników.

5.Nie podawaj powodów dlaczego zmieniasz obecne miejsce pracy lub dlaczego może już z niego odszedłeś” mówi Tracy P. Miller z TearTaylor’s Career Corner . Jednakże, bądź przygotowanym na takie pytanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i pamiętaj, że odpowiedź ” pensja była za niska” nie jest najlepszą, nawet jeśli to prawda.

4. Używanie nietypowych czcionek i symboli. Jest to szczególnie istotne w przypadku aplikowania za granicę. Komputer odbiorcy może nie być przystosowany do odczytu tej czcionki. Również  wyszukiwarka CV lub program skanujący może mieć problemy z rozszyfrowaniem tekstu. Jesteś zbyt optymistycznie nastawiony, jeśli uważasz, że rekruter  zrozumie, dlaczego twoje CV prezentuje rozgardiasz na ekranie. Zdyskwalifikuje cię tak szybko, jak szybko można potwierdzić usunięcie pliku .

3. Używanie wyspecjalizowanego słownictwa i wyrażeń, które miały sens tylko w poprzedniej pracy i są zrozumiałe dla wąskiej grupy odbiorców. O ile nie starasz się otrzymać awansu wewnętrznego, to mało prawdopodobne, że Twoje CV będzie czytane przez osoby mające podobne doświadczenie zawodowe. Pracodawcy starają się mówić prosto i zrozumiale – ty też tak powinieneś.

2. Podawanie prywatnych informacji w CV. W większości krajów rekruter nie ma prawa pytać o takie aspekty Twojego życia jak stan cywilny, orientacja seksualna, rasa  czy wiek. Zaoszczędź więc  cenne miejsce na stronie zatrzymując te informacje dla siebie.

1. Kłamstwo jest oczywiście złym pomysłem. To zadziwiające, że ludzie nadal mijają się z prawdą w swoim CV.  Z naszego doświadczenia wynika, że coraz więcej firm odrabia pracę domową i weryfikuje finałowych kandydatów, dzwoniąc  do poprzednich pracodawców. Mimo wszystko kandydaci  nadal próbują „ubarwiać” swoje doświadczenia i dokonania.

Po prostu tego nie róbcie – kłamstwo ma krótkie nogi, nawet jeśli uzyskasz wymarzoną pracę , możesz ją szybko stracić gdy wyjdzie na jaw, iż nie posiadasz odpwiednich kwalifikacji czy umiejętności, którymi chwaliłeś się w CV.

Na podstawie: http://jobmob.co.il/

Dodaj komentarz

17 komentarzy to “Top 10 błędów w CV.”

 1. regus napisał(a):

  A może ułóżmy w drugą stronę? Proponuję zacząć od:
  1. Nie udawajcie, że szukacie pracownika.
  2. Nie wymagajcie 5x większych kwalifikacji, niż potrzebne.
  3. Zaproponujcie coś więcej, niż najniższą krajową na własnej działalności.
  4. Nie umieszczajcie 10 ogłoszeń z różnymi numerami telefonu prowadzącymi do tego samej osoby.
  5. Nie zapraszajcie na rozmowę dziewczyn z drugiego końca Polski tylko po to, żeby zobaczyć czy w rzeczywistości jest równie fajna, jak na CV.
  6. Nie pytajcie potencjalnego pracownika, czy ma dla was jakieś propozycje.
  7. Nie zaniżajcie wysokości wynagrodzenia na drugiej rozmowie.
  8. Nie zapraszajcie na rozmowę e-mailem o 23:00, jeśli ma się ona odbyć o 8:00 na drugi dzień.
  9. Nie mówcie, że się odezwiecie, jeśli nie zamierzacie.
  10. Jeśli musicie wyjechać służbowo – odwołajcie spotkanie!

  … ktoś się dołączy? ;/

 2. mr napisał(a):

  1. Jeżeli wymagacie od kandydata ciekawego i oryginalnego CV to postarajcie się spłodzić oryginalne ogłoszenie.
  2. Informujcie kandydata iż nie spełnia waszych wymagań w odpowiedzi na aplikację
  3. Nie szukajcie osób asertywnych skoro nie macie ochoty przyszłych sporów rozstrzygać w Sądach Pracy
  4. Nie szukajcie osób „potrafiących podejmować właściwe decyzje” – takich nie ma
  5. Nie piszcie „znajomość j. angielskiego” w przypadku każdorazowego braku pomysłu na określenie wymagania kandydata
  6. Nie kłamcie w sprawie warunków pracy i płacy
  7. Nie szukajcie osób samodzielnych, skoro zamierzacie jednoosobowo podejmować wszystkie decyzje
  8. Nie pytajcie dlaczego zmieniamy pracę skoro powodem większości odejść są: zbyt mała kasa lub/i szef idiota.
  9 Nie podawajcie wysokości wynagrodzenia wraz z max. wysokością premii „uznaniowej”.
  10. Nie pytajcie dlaczego chcemy pracować w waszej firmie – odpowiedź jest jedna: dla kasy która jest niezbędna do życia.

 3. Pablo napisał(a):

  Bardzo trafny ranking regusa i mr… nie sposób się z nim nie zgodzić 😉

 4. Caty321 napisał(a):

  Zgadzam sie z poprzednimi komentarzami.
  dodałabym jeszcze:
  – nie twórz ofert pracy na miarę specjalistów czy managerów ale z dopiskiem Junior lub asystent w nazwie stanowiska (my nie jesteśmy głupi i wiemy, że takie stanowiska to praca na miarę eksperta ale za wynagrodzenie praktykanta).
  – nie obiecujcie podwyżek w późniejszym czasie lub dodatkowych bonusów uznaniowych jeśli wiecie, że w waszej firmie nie było ani jednego takiego dotąd przypadku.
  – nie dawajcie oferty jeśli nie macie nawet czasu zapoznać się z nadesłanymi CV
  – nie pytajcie na rozmowie w kółko o te same rzeczy tylko innymi słowami – to nie telenowela meksykańska
  – jeśli oczekujecie super talentów to zaoferujcie coś więcej niż stanowisko pracy i średnia krajowa.

 5. koralik napisał(a):

  umieszczajcie ogłoszenie tylko i wyłącznie gdy poszukujecie pracownika
  kilka słów o firmie na prawdę uwiarygadnia ogłoszenie i firmę, podanie strony www firmy jest niezbędne. Spotkałam się z kilkoma ogłoszeniami nie wiadomo czyimi, strona niby jest, kilka zdań pobieżnie co robią, takie typu wszystko i nic, żadnego, absolutnie żadnego adresu siedziby, kto reprezentuje interesy, żadnego numeru telefonu czy e-mail,nic, totalnie nic oprócz bajeranckiej strony !!! ogłoszenia ukazały się na wszystkich liczących się portalach z ogłoszeniami.
  No i kolejna istotna sprawa mail z automatu potwierdzający otrzymanie aplikacji. Ja mogę zrozumieć kilkuosobową firmę, że nie wysyła „zwrotki” chociaż wystarczy wklepać trzy zdania, nacisnąć 2x myszkę i jest wysłany mail do ilu odbiorców nam się zażyczy, ale na prawdę nie rozumiem dlaczego agencje i firmy rekrutacyjne uważające się i kreujące na duże, kompetentne i godne zaufania nie mają najprostszego autorespondera do każdego kto wysyła do nich CV!!! poszukujący pracy (a każdy przeciętny człowiek w Europie w swoim życiu kilka razy szuka pracy)to nie głupie kozy, które pchają się wszędzie gdzie jest siano. To ludzie, którzy jutro lub pojutrze mogą tworzyć wizerunek Twojej firmy lub konkurencji, nie ważne na jakim stanowisku będą pracować

 6. Andrzej rotek napisał(a):

  Jeżeli rekruterzy wyrzucają cv z powodu adresu email typu chłopaczek 34 to świadczy o tym że są wielkimi wieśniakami ich praca to widły i do gnoju

 7. justi napisał(a):

  1.Nie zadawajcie pytań na rozmowie ile ma Pan/Pani lat skoro w CV jest napisana data urodzenia
  2.Nie pytajcie ile czasu zajął dojazd na rozmowę w sprawie pracy
  3.Nie spóźniajcie się na rozmowy skoro sami podaliście godzinę
  4.Nie jedzcie „chińszczyzny” o godzinie na którą się umówiliście z kandydatem w sprawie pracy i nie karzcie na siebie w takiej sytuacji czekać 20 minut
  5.Jeśli ktoś napisał,że zna super obsługę komputera to nie proponujcie takiej osobie stanowiska informtyka do naprawy komputerów
  6.Jeśli ktoś w CV napisał,że nie ma prawa jazdy to nie dzwońcie o stanowisko przedstawiciela handlowego-bo na tym stanowisku jest obowiązkowe prawo jazdy
  7.Wysyłając e-maila do kandydata do pracy nie róbcie błędów ortograficznych
  8.Nie dzwońcie po godzinie 20:00 że rozmowa będzie jutro o godzinie 8:30
  9.Nie piszcie w e-mailach,że rozmowa będzie o godzinie 10:00 skoro kilka minut wcześniej dzwoniliście i powiedzieliście,że rozmowa będzie o godzinie 13:00
  10.Nie dopytujcie się czy szkoła była 4 czy 5 letnia bo każdy kandydat dobrze wie ile lat trwała jego szkoła i tu na pewno żaden kandydat nie zrobi błędu
  11.Nie dopytujcie się czy na pewno jest taka szkoła skoro akurat o takiej szkole nie słyszeliście-stale powstają nowe kierunki

 8. justi napisał(a):

  Nie wymagajcie od kandydatów by za własne pieniądze wyrobili książeczkę zdrowia bo to jest niezgodne z kodeksem pracy

 9. Jarek napisał(a):

  – nie wzywajcie kandydata na rozmowę, tylko żeby mu powiedzieć, że ma za niskie kwalifikacje lub za małe doświadczenie na dane stanowisko (to można wyczytać z cv)
  – nie zadawajcie na rozmowie głupich, sztampowych i schematycznych pytań, a potem nie narzekajcie na głupie, sztampowe i schematyczne odpowiedzi
  – praca w młodym i dynamicznym zespole, środowisko pełne wyzwań itp. to NIE są atrakcyjne warunki zatrudnienia
  – nie zadawajcie kandydatom pytań,o to co mogą wnieść do firmy skoro nie potraficie dokładnie podać przyszłego zakresu obowiazków
  – nie reagujcie na oczekiwanie finansowe na poziomie 1500 zł. netto komentarzem „a dlaczego uważa Pan że zasługuje na takie pieniądze”
  – nie piszcie „oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia” skoro poszukujecie osoby z minimum kilkuletnim stażem na podobnym stanowisku
  – nie testujcie znajomości języka obcego na rozmowie, skoro później i tak przez rok pracy wykorzysta się jego znajomość góra dwa razy

 10. justi napisał(a):

  Nie pytajcie na rozmowie kandydata czy poradzi sobie na danym stanowisku skoro w ogłoszeniu był podany zakres obowiązków-skoro ktoś odpowiada na takie ogłoszenie wysyłając CV to doskonale wie,że na tym stanowisku sobie świetnie poradzi

 11. ryży napisał(a):

  Nie róbcie oczu jak u żaby gdy kandydat odpowiada na głupie pytanie „ile Pani/Pan chciałby zarabiać”, nie wszyscy przychodzący to debile nieznający swojej wartości…
  Jak się nie podaje WIDEŁEK PŁACOWYCH (w cywilizowanej Europie to standard) to trzeba się liczyć z inteligencją kandydatów…

 12. D. napisał(a):

  1.Nie mówcie kandydatowi po rozmowie, że ma za małe wykształcenie na to stanowisko, skoro wykształcenie mieliście w CV.
  2.Nie trzymajcie ludzi na rozmowie o suchych pyskach
  3.Nie wymagajcie biegłej obsługi Excela od humanisty 😀

 13. justi napisał(a):

  Ostatnio jak poszłam na rozmowę zaznaczę że byłam punktualnie drzwi od firmy(główne wejście) były zamknięte na kłódkę

 14. Helga napisał(a):

  mam właśnie zamiar szukać pracy….yyyy ale po tych komentarzach… SZCZERZE co mi radzicie???? (jestem po liceum prifilowanym)

 15. taxat napisał(a):

  te wszystkie prośby do ewentualnych przyszłych pracodawców… hmmm… takie to polskie, kolo daje ogłoszenie o tym, iż poszukuje, np. sekretarki/asystentki z wyższym wykształceniem, 1 lub 2 j. obce, minimum 3-5 lat doświadczenia na podobnym stanowisku, wiek do 25 lat; a potencjalnych podwładnych traktują jak ludzi z IQ o 80% niższym od średniej; ocenę tzw. pracodawców pozostawiam Wam…

 16. uczulony na głupotę napisał(a):

  Pamiętam ogłoszenie z gazety – sprzed jakichś 6-7 lat – szkoda, że go sobie nie zachowałem…

  Prężna, dynamicznie rozwijająca się firma z branży (etc.) poszukuje pani na stanowisko sekretarki dyrektora. Wymagania: biegła znajomość co najmniej dwóch języków obcych, biegła obsługa komputera, nienaganna prezencja itd. Wymagany staż na podobnym stanowisku co najmniej 10 lat.
  Preferowany wiek kandydatki… 22 lata 😉

  Po przeczytaniu powyższego spadłem z krzesła…

 17. bezrobotny napisał(a):

  Przecież i tak dajecie minimalną krajową 1500 złotych i jeszcze macie wymagania żeby mieć kilka lat doświadczenia? Pytam więc gdzie mam to doświadczenie zdobyć? Po stażu 6-miesięcznym nic nie ma, tylko czarna dziura.