Top 10 błędów w CV.

Każdego roku miliony ludzi na całym świecie tworzą CV, jednakże tylko nieliczni potrafią napisać je właściwie. Czy jesteś jednym z nich?

Poniżej prezentujemy błędy, które możesz nieświadomie popełniać. Zaczynamy od miejsca nr 10:

10. Nieprofesjonalny adres mailowy. Każdy email przychodzący z wymyślonego adresu typu fikimiki12 czy chlopaczek69, jeśli nie trafi do Spamu to zostanie wyłapany przez rekrutera i wyląduje w koszu. Również wiadomość z adresu billgates1 prawdopodobnie nie pomoże Ci dostać się do Microsoftu.

Staraj się aby Twój adres email brzmiał profesjonalnie – najlepiej żeby było to Twoje imię i nazwisko.

9. Podawanie niskich ocen i wyników uzyskanych w testach. Jeśli miałeś jakieś problemy w trakcie kursu czy szkolenia, dlaczego w ogóle o tym wspominasz? To zbytnia szczerość. Lepiej eksponuj swoje mocne strony i osiągnięcia, z których możesz być dumny.

8. Umieszczanie w CV nieistotnych informacji, o których zapomnisz w kolejnych etapach rekrutacji, a  związane z nimi pytanie może Cię zaskoczyć.

Mamy tu na myśli odmienne upodobania muzyczne, ezoteryczne hobby, a nawet wcześniejsze doświadczenia zawodowe niepowiązane ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz.

Pamiętaj, że każda informacja jaką umieścisz w swoim CV powinna być tam  z konkretnego powodu, jeśli nie jest istotna lepiej ją pominąć.

7. Nieprawidłowy format załącznika. Unikaj wysyłania CV jako załącznika w niestandardowym rozszerzeniem, chyba że w ofercie pracy pojawi się o to wyraźna prośba. Najbezpieczniejszy będzie Word lub pdf. Rekruter zawsze może poprosić  Cię o dodatkowe informacje lub inny format dokumentu.

6. Referencje od przyjaciół. Jest to szczególnie zabawne, gdy znajomi robią to również, podają Ciebie jako osobę polecającą, a ponadto każdy z Was aplikuje do tej samej firmy. W każdym razie pamiętaj o umieszczeniu referencji w odrębnym dokumencie.

Najlepiej zadbaj o to aby Twoje referencje pochodziły bezpośrednio od Twoich przełożonych lub zaznacz w referencjach, iż pochodzą od współpracowników.

5.Nie podawaj powodów dlaczego zmieniasz obecne miejsce pracy lub dlaczego może już z niego odszedłeś” mówi Tracy P. Miller z TearTaylor’s Career Corner . Jednakże, bądź przygotowanym na takie pytanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i pamiętaj, że odpowiedź ” pensja była za niska” nie jest najlepszą, nawet jeśli to prawda.

4. Używanie nietypowych czcionek i symboli. Jest to szczególnie istotne w przypadku aplikowania za granicę. Komputer odbiorcy może nie być przystosowany do odczytu tej czcionki. Również  wyszukiwarka CV lub program skanujący może mieć problemy z rozszyfrowaniem tekstu. Jesteś zbyt optymistycznie nastawiony, jeśli uważasz, że rekruter  zrozumie, dlaczego twoje CV prezentuje rozgardiasz na ekranie. Zdyskwalifikuje cię tak szybko, jak szybko można potwierdzić usunięcie pliku .

3. Używanie wyspecjalizowanego słownictwa i wyrażeń, które miały sens tylko w poprzedniej pracy i są zrozumiałe dla wąskiej grupy odbiorców. O ile nie starasz się otrzymać awansu wewnętrznego, to mało prawdopodobne, że Twoje CV będzie czytane przez osoby mające podobne doświadczenie zawodowe. Pracodawcy starają się mówić prosto i zrozumiale – ty też tak powinieneś.

2. Podawanie prywatnych informacji w CV. W większości krajów rekruter nie ma prawa pytać o takie aspekty Twojego życia jak stan cywilny, orientacja seksualna, rasa  czy wiek. Zaoszczędź więc  cenne miejsce na stronie zatrzymując te informacje dla siebie.

1. Kłamstwo jest oczywiście złym pomysłem. To zadziwiające, że ludzie nadal mijają się z prawdą w swoim CV.  Z naszego doświadczenia wynika, że coraz więcej firm odrabia pracę domową i weryfikuje finałowych kandydatów, dzwoniąc  do poprzednich pracodawców. Mimo wszystko kandydaci  nadal próbują „ubarwiać” swoje doświadczenia i dokonania.

Po prostu tego nie róbcie – kłamstwo ma krótkie nogi, nawet jeśli uzyskasz wymarzoną pracę , możesz ją szybko stracić gdy wyjdzie na jaw, iż nie posiadasz odpwiednich kwalifikacji czy umiejętności, którymi chwaliłeś się w CV.

Na podstawie: http://jobmob.co.il/