Łapówka za załatwienie pracy

bribe Łapówka za załatwienie pracyNie tak dawno pisałam o wyłudzaczach, którzy w zamian za „pośrednictwo” w uzyskaniu pracy, żądają od bezrobotnych pieniędzy. Takie „transakcje” najczęściej kończą się tym, że pośrednik znika, a bezrobotny nie zmienia swojego statusu pod względem zatrudnienia. Innymi słowy jest to oszustwo. Co jednak z sytuacjami, kiedy za opłatą rzeczywiście mielibyśmy dostać pracę?

O pomyśle „zapłacę ci, jeśli znajdziesz mi pracę” na który wpadł pewien zamerykanizowany Polak, pisałam już jakiś czas temu. To jednak co w jednostkowym aspekcie jest zabawne i ciekawe, kiedy staje się normą zaczyna niepokoić. Tak jak niepokojące są wyniki ostatniego raportu przygotowanego przez rynekpracy.pl. w którym zbadano to, jak bardzo otwarci jesteśmy na pomysł płacenia za pracę. Pytanie skierowane do badanych było proste – „Czy aby dostać pracę byłbyś skłonny wręczyć łapówkę?” Z badań wynika, że prawie co czwarty Polak zapłaciłby za pracę! („zdecydowanie tak” – 13,14%; „raczej tak” – 10,95%).

Takie wyniki sondażu przerażają. Oznaczają bowiem, że jesteśmy bardzo zdesperowani – a to daje pole do ogromnych nadużyć. Zarówno ze strony nieuczciwych pracodawców jak i osób, które będą chciały (niczym znana nam Inowrocławianka) wykorzystać trudną sytuację bezrobotnych.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Łapówka za załatwienie pracy”

 1. edgar says:

  Z sądażu wynika że 13.14 % badanych do idioci a 10,95% lekko upośledzeni umysłowo.
  Płacić za to że ktoś jeszcze na nas będzie zarabiać???

 2. mira says:

  Zdesperowany człowiek jest w stanie wszystko zrobić by dostać pracę. Ja chyba też już bym zapłacił za pracę a dlaczego??? To rozumie tylko ten który długi okres szuka pracy a opłaty rosną i długi rosną. Nie uważam się za idiotę tak jak edgar napisał widocznie nigdy nie był w takiej sytuacji. A teraz na rynku pracy rządzą znajomości i łapóki i taka jest prawda uczciwy człowiek z wykształceniem i stażem pracy ma ciężko znaleść prace. Edgar życzę Ci byś nie musiał znaleść się w takiej sytuacji napewno byś tak potem nie napisał

 3. johny says:

  @mira
  Jak sądzisz czy potencjalny właściciel firmy będzie szanować osoby które będą mu płacić za “zatrudnienie”? Płacenie za zatrudnienie to najgorszy sposób upodlenia jaki można sobie wyobrazić. Nie masz szacunku dla siebie to nie wymagaj tego od innych…

 4. jack says:

  @mira – zapłaciłbyś ??? Obdarty z jakiejkolwiek godności… ciekawe jaki “obóz pracy” zgotowalby ci ‘chlebodawca’ (tak na wlasciciela firmy mowisz?). Dopóki będą ludzie z taką mentalnością jak twoja nigdy nie będzie w Polsce normalnie.