Jak wykorzystać dzień próbny w pracy

Niektórzy pracodawcy, aby przekonać się o tym, czy kandydat na pracownika poradzi sobie z zadaniami czekającymi go w pracy, zapraszają kandydata na dzień próbny. Najczęściej, sytuacje takie zdarzają się w pracach takich jak gastronomia (kucharz, kelnerka, barman), czy telemarketing. Choć dzień próbny jest w teorii dniem próby dla pracownika, to również pracownik może na takim próbnym dniu skorzystać i dowiedzieć się maksymalnie dużo o swoim potencjalnym środowisku pracy „od środka”, aby móc podjąć decyzję czy chce, czy też nie chce pracować w danym miejscu (nawet jeśli jego próbny dzień pracy znajdzie uznanie w oczach przełożonego).

Na co warto zatem zwracać uwagę podczas dnia próbnego*?

*Pamiętajmy, że w Kodeksie Pracy nie istnieje pojęcie próbnego dnia. Pracodawcom nie wolno tez organizować „próbnych dni” bez wynagrodzenia dla pracownika. Jeśli pracodawca proponuje Ci dzień próbny bezpłatnie, to można założyć, że nie będzie w przyszłości wzorem najlepszego szefa na świecie. Próbne dni odpłatne, mimo braku takiej formy sprawdzania pracownika sankcjonowanej prawnie, są w niektórych branżach na porządku dziennym – czy w nich weźmiesz udział, zależy już od Twojej decyzji. Jeśli jednak się zdecydujesz:

Obserwuj relacje między pracownikami

Zwracaj uwagę na to, jak się do siebie zwracają, czy są mili i uprzejmi, przyjaźnie nastawieni, czy też panuje atmosfera rywalizacji. Jeśli wyjdziesz na przerwę, staraj się najpierw (zanim to Ty zaczniesz zadawać pytania) posłuchać o czym mówią – czy narzekają na pracę, plotkują, a może rozmawiają na takie tematy, które interesują też ciebie? Z tymi ludźmi, będziesz spędzał przynajmniej 8 godzin dziennie

Podpytaj, jak długo pracują poszczególne osoby (możesz to zrobić pod pretekstem dowiedzenia się kto komu podlega, a nawet zapytać wprost)

Jeśli cały zespół pracowników składa się z osób pracujących nie dłużej niż trzy miesiące to może to oznaczać niezwykle wysoką rotację (oczywiście, jeśli biznes nie został uruchomiony kwartał temu). Rotacja zaś może być spowodowana różnymi względami – niską pensją, nadmiarem obowiązków, fatalnym zarządzaniem lub złymi warunkami pracy. Wszystkie jednak, są niekorzystne i wszystkie źle wróżą twojej przyszłości w tym miejscu- spore są bowiem szanse, że albo cię szybko zwolnią, albo ty nie wytrzymasz. Od miejsc w których jest bardzo duża rotacja, lepiej trzymać się z daleka.

Podpytaj współpracowników o to, jak się pracuje

W tym przypadku, oczywiście nie możesz założyć, że powiedzą Ci pełną prawdę jeśli w firmie nie pracuje się dobrze, ale jeśli tylko zadasz sobie trud obserwowania ich w trakcie opowiadania, dowiesz się, czy chwalą firmę z zaangażowaniem i uśmiechem, czy też zgrabnie próbują zmienić temat. Ukradkowe spojrzenia między pracownikami przed udzieleniem Ci odpowiedzi również powinny zapalić żółte światło w Twojej głowie.

Obserwuj, jak do współpracowników odnosi się szef

Jeśli szef jest dla Ciebie miły, lecz na innych warczy, nie spodziewaj się, że jeśli zostaniesz w firmie na dłużej, warczenie Cię ominie. Jeśli szef wydaje Ci się zimny i sztywny, ale pracownicy uśmiechają się do niego jeśli się do nich zwraca, możesz założyć, że jest to osoba, która cieszy się poważaniem, a pracownicy nie reagują na niego lękiem

Przyjrzyj się swojemu miejscu pracy

W razie czego, na koniec dnia próbnego dopytaj o to, za co będziesz odpowiadał dokładnie, a kto odpowiada za inne rzeczy, które zaobserwowałeś. W ten sposób unikniesz niespodzianki, jaką mają na przykład niektórzy barmani dowiadując się, że poza obsługą gości należy do nich również mycie szkła i sprzątanie toalet po zmianie.

Jakie są wasze doświadczenia z dniami próbnymi? Zdarzyło Wam się wziąć udział w takiej formie rekrutacji? Jak to wspominacie i jak uważacie – na co warto jeszcze zwrócić uwagę – zapraszam do dyskusji.