Czy Twoje CV jest czytelne?

Częstym problemem z CV kandydatów (a co za tym idzie późniejszymi niejasnościami na rozmowie kwalifikacyjnej) jest niejasne opisanie przez kandydata swojej ścieżki edukacji, kariery, obowiązków i umiejętności. W efekcie, nasze CV może  zostać odrzucone (niejako przez pomyłkę – tylko dlatego, że rekruter nie znalazł w nim tego czego szukał, a my choć mieliśmy te doświadczenia czy umiejętności nie opisaliśmy ich) albo możemy też zostać zaproszeni na spotkanie w sprawie pracy do której kompletnie się nie nadajemy (przez zbyt wysokie bądź niskie kwalifikacje) i wtedy po prostu zmarnujemy czas.

Zanim więc wyślesz swoje CV, warto sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały dobrze opisane. W tym celu można dać je drugiej osobie do sprawdzenia, wraz z następującymi pytaniami:

Czy masz jasność, jak wyglądał mój proces edukacji i na jakim jestem etapie? (często nie wiadomo czy kandydat ukończył, czy przerwał czy porzucił studia, czy ma maturę, ile kierunków studiował a ile ukończył)

Czy masz jasność, kiedy pracowałem w jakim miejscu? (największe trudności występują tu z osobami, które miały przerwy w zatrudnieniu, bądź podejmowały się kilku prac w tym samym czasie)

Czy wiesz, czym (z grubsza) zajmowałem się w swojej pracy? (asystent dyrektora może parzyć kawę a może negocjować wielomilionowe kontrakty, specjalista ds. e-marketingu może tworzyć projekty na miarę promocji naszej-klasy lub…pakować towar w sklepie internetowym)

Czy wiesz, jakie mam umiejętności? (zdarzają się CV tak lakoniczne, że poza tym, że kandydat pracował kilka lat w niewielkiej firmie, nie wiadomo ani co robił, ani co umie)

Czy masz jasność, jakie i w jakim stopniu znam języki?

Czy wiesz, czy mam prawo jazdy?
I na koniec:
Czy czytając moje CV wiedziałeś co czytasz i znajdowanie informacji przychodziło Ci łatwo, czy też musiałeś wielokrotnie wracać do poprzednich linijek i zastanawiać się jak ułożyć w czasie i przestrzeni podane informacje? (misz-masz w CV może spowodować, że rekruter przeoczy ważne informacje)

Informacje, które zbierzesz od czytającego wykorzystaj do poprawy CV.

Możesz też sprawdzić CV sam, ale pamiętaj, by traktować je wtedy jak CV obcej osoby i nie pomijać tych elementów, które wprawdzie w samym CV są niejasne, ale Ty o nich wiesz (to przecież Twoje CV) więc je pomijasz.