Jak wybrać pomiędzy dwiema pracami

tabela Jak wybrać pomiędzy dwiema pracamiSzukając pracy zdarzyć może się nam sytuacja, w której zatrudnić chcą nas dwie firmy. Jak podjąć decyzję tak by jej nie żałować i aby z perspektywy czasu nie narzekać „trzeba było wziąć tą drugą posadę?” Decyzja nie jest łatwa zależy bowiem od niej nie tylko najbliższy okres Twojego życia ale być może również dalszy rozwój kariery.
Przed wami dwie podpowiedzi jak poradzić sobie z wyborem typu „osiołkowi w żłoby dano”.

Przede wszystkim zaufaj swojej intuicji. Jeśli z jakichś powodów bliżej Ci do jednej oferty niż do drugiej, zdecydują się na tą co do której masz lepsze przeczucia. Nie myl jednak intuicji z racjonalizacją. Często bowiem podejmując decyzję i instynktownie czując co dla nas lepsze, przekonujemy siebie w racjonalny sposób do drugiego pomysłu. Często okazuje się po czasie, że decyzja nie była dobra.

Drugim sposobem jest twarda analiza plusów i minusów obu prac.
Jak się do tego zabrać? Najpierw wypisz kilka najważniejszych dla Ciebie zalet w miejscu pracy. Pod uwagę możesz wziąć następujące elementy:

 • możliwość awansu
 • wysokość pensji
 • obecność premii i dodatków
 • możliwość wyjazdu na szkolenia
 • odległość biura od domu
 • godziny pracy
 • osoba szefa
 • zakres zadań
 • opinia o firmie na rynku
 • i inne ważne dla Ciebie elementy

Potem wypisz minusy pracy, czyli to co Cię do pracy może zniechęcić

 • ilość nadgodzin
 • forma umowy o pracę
 • ilość zadań których nie lubię
 • brak ekspresu do kawy
 • i wszystko inne co powoduje że miejsce pracy ocenisz jako kiepskie

Część z wypisanych przez Ciebie elementów można włączyć w dwie kategorie – forma umowy o pracę może być zarówno zaletą jak i minusem, podziel więc sobie wszystkie ważne elementy pod swoje potrzeby.
Następnie wykonaj tabelę w której ocenisz plusy i minusy każdej oferty na skali (1-6 lub 1-10 punktowej). Zlicz punkty „na tak” i punkty „na nie” i porównaj wyniki.
Przykładowa tabela może wyglądać tak, jak na zdjęciu na początku posta

W trakcie analizy może okazać się, że brakuje Ci pewnych informacji – nie wahaj się wtedy zadzwonić do przyszłego szefa i dopytać o to – w końcu ważą się Twoje losy i Twoja przyszłość i żaden dobry manager nie będzie Cię negatywnie oceniał za to, że chcesz podjąć najlepszą dla Ciebie decyzje.

Oczywiście, poszczególne elementy będą miały poszczególną wagę – dla jednej osoby pensja jest ważniejsza niż miły szef, dla innej szkolenia nie są tak ważne jak karnet na siłownię – tabela pozwoli Ci jednak na większą jasność analizy.

Czy byliście w analogicznej sytuacji wyboru? Jak podjęliście decyzje?

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Jak wybrać pomiędzy dwiema pracami”

 1. Ewkablack napisał(a):

  no tak, tylko skąd czerpać informacje jak naprawdę to wygląda. trzeba chyba pamiętać, żeby pobuszować trochę w necie, bo opowieści moga wyglądać wspaniale – i oby były prawdziwe, ale potem może wyjść różnie.

 2. Mgik napisał(a):

  teraz taka sytuacja, żeby wybierac między dwiema pracami to chyba dość żadko się zdarza. Ja bym tak w każdym razie chciała:)zrobić sobie tabelkę i powybierać za i przeciw. Jak szukałam ostatniej pracy to się zastanawiałam czy się na nią zdecydowac czy nie i rzeczywiście postawiłam na intuicję – opłaciło się, ale może to taki trochę z głupia fart.

 3. gothica napisał(a):

  Najfajniejsze jest to, że podane w tabelce informacje są praktycznie nie do zdobycia, nie uzyskasz ich zwykle wcześniej, niż dostając do ręki umowę i pióro.
  Zresztą, wiele osób złapało się na takie wyliczenia, poszli do pracy A, bo więcej płacą i bliżej, a po miesiącu zrezygnowali, bo szef-furiat bądź za współpracowników ma stado wariatek. Inni wybrali na podstawie „patrzenia w serce”, teoretycznie gorsza oferta potem okazała się rewelacyjnym zajęciem, gdzie obecnie zarabia się dużo i w świetnej atmosferze.
  Więc lepiej nie próbujcie sprzedawać uniwersalnych sposobów na wszystko 😉

 4. mila napisał(a):

  O wynagrodzenie, dodatki, premie, szkolena, nadgodziny, zakres zadań i stopień kontroli można przecież zapytać na rozmowie. Odległość, szef i opinia do zweryfikowania samemu. Ale skąd się dowiedzieć o ekspres do kawy?? (chyba żeby poprosić o pokazanie firmy i np. zajrzeć do kuchni 🙂