Jak przeżyć pierwsze dni po zwolnieniu?

Niezależnie czy zostaliśmy zwolnieni wskutek większej redukcji etatów, czy też w pojedynkę, pierwszych kilka dni po zwolnieniu to niezwykle trudny psychicznie okres. Dwie najczęstsze reakcje naszego organizmu to spadek nastroju i poczucie beznadziei lub ogarniająca nas panika – co dalej. Poddanie się zarówno jednym jak i drugim emocjom w efekcie doprowadzić nas może do podjęcia niekorzystnych wyborów, w aspekcie poszukiwania nowej pracy. Podczas kilku pierwszych dni po zwolnieniu warto więc zadbać o siebie i swoją psychikę aby nabrać sił na trudny okres bycia bez pracy. Jak zadbać? Poznaj kilka wskazówek pomagających w redukcji niepokoju i napięcia spowodowanego utratą pracy.

1. Mam prawo do smutku i złości

Niezależnie od tego czy spodziewałeś się tego że zostaniesz zwolniony czy też spadło to na Ciebie jak grom z jasnego nieba masz prawo do tego by odczuwać niepokój, lęk i złość. Wypieranie tych emocji i udawanie że „nic się nie stało” może odbić się niekorzystnie na Twoim zdrowiu fizycznym. Dobrym sposobem pozbycia się napięcia i złości są ćwiczenia fizyczne – wybierz się na siłownię, basen, jogging. Podczas ćwiczeń daj upust swojej złości i frustracji. Kiedy emocje opadną będzie Ci łatwiej przygotować plan działania.

2. Odetnij się od newsów i informacji o rynku pracy

Mamy kryzys, a więc media stale informują nas o nowych zwolnieniach i trudnościach na rynku pracy. Jeśli będziesz śledził takie informacje jeszcze mocniej się zestresujesz i zdołujesz, a dodatkowe przygnębienie Ci w tym momencie nie jest potrzebne. Staraj się unikać takich informacji. Poproś też bliskich, aby jeśli mogą, pomogli Ci, ale nie użalali się nad tobą.

3. Spróbuj odpocząć

Stres związany z utratą pracy jest duży i powoduje nie tylko napięcie, ale również sprawia, że wszystkie Twoje myśli zaczynają koncentrować się wokół braku pracy. To prawda, że praca jest ważna, ale pomyśl też o tym, że wielu ludzi jest w podobnej sytuacji, a poza pracą którą straciłeś, masz jeszcze wiele powodów by móc cieszyć się życiem – rodzinę, znajomych, zainteresowania. Zanim rzucisz się w wir szukania pracy i wysyłania CV postaraj się odpocząć – daj sobie czas na to co lubisz robić, a na co nie miałeś czasu kiedy pracowałeś – idź na spacer, do kina, umów się ze znajomymi. Jeśli zaczniesz szukać pracy w zmęczeniu i stresie nie przygotujesz dobrego CV i nie wybierzesz odpowiednich ofert. Wysyłanie zaś byle jakiego CV gdzie popadnie sprawi że dostaniesz mało zaproszeń na rozmowę i jeszcze bardziej się zdołujesz.

4. Zrób listę pozytywów

W sytuacji utraty pracy widzimy same minusy tej sytuacji – przerwa w CV, brak dochodu, utrata kontaktu z branżą. Takie myślenie niestety tylko pogarsza Twój stan psychiczny. Spróbuj popatrzeć więc na tą sytuację pozytywnie. Pomóc może Ci lista pozytywnych aspektów tego, że straciłeś pracę – poświęć pół godziny i wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy (np. koniec z kiepską kawą, nie muszę wstawać o 5.30, nie muszę słuchać głupich dowcipów Jacka z finansów, mam szansę znaleźć pracę którą bardziej lubię itd).

5. Zrób plan działania

Kiedy już ochłoniesz – po trzech, czterech dniach – zrób plan działania na następny etap szukania pracy. Wypisz wszystkie czynności które musisz wykonać aby znaleźć pracę (odświeżenie CV, napisanie listu, założenie skrzynki mailowej) i wypisz wszystkie sposoby jakie przychodzą ci do głowy (kontakt ze znajomymi, wysłanie CV do head hunterów, rejestracja na infopracy, założenie profilu na serwisie społecznościowym). A potem – zastanów się jaką pracę chcesz znaleźć. Pamiętaj, szukanie pracy, to ciężka praca na pełen etat.