Jak przeżyć pierwsze dni po zwolnieniu?

niepokoj1 Jak przeżyć pierwsze dni po zwolnieniu?Niezależnie czy zostaliśmy zwolnieni wskutek większej redukcji etatów, czy też w pojedynkę, pierwszych kilka dni po zwolnieniu to niezwykle trudny psychicznie okres. Dwie najczęstsze reakcje naszego organizmu to spadek nastroju i poczucie beznadziei lub ogarniająca nas panika – co dalej. Poddanie się zarówno jednym jak i drugim emocjom w efekcie doprowadzić nas może do podjęcia niekorzystnych wyborów, w aspekcie poszukiwania nowej pracy. Podczas kilku pierwszych dni po zwolnieniu warto więc zadbać o siebie i swoją psychikę aby nabrać sił na trudny okres bycia bez pracy. Jak zadbać? Poznaj kilka wskazówek pomagających w redukcji niepokoju i napięcia spowodowanego utratą pracy.

1. Mam prawo do smutku i złości

Niezależnie od tego czy spodziewałeś się tego że zostaniesz zwolniony czy też spadło to na Ciebie jak grom z jasnego nieba masz prawo do tego by odczuwać niepokój, lęk i złość. Wypieranie tych emocji i udawanie że „nic się nie stało” może odbić się niekorzystnie na Twoim zdrowiu fizycznym. Dobrym sposobem pozbycia się napięcia i złości są ćwiczenia fizyczne – wybierz się na siłownię, basen, jogging. Podczas ćwiczeń daj upust swojej złości i frustracji. Kiedy emocje opadną będzie Ci łatwiej przygotować plan działania.

2. Odetnij się od newsów i informacji o rynku pracy

Mamy kryzys, a więc media stale informują nas o nowych zwolnieniach i trudnościach na rynku pracy. Jeśli będziesz śledził takie informacje jeszcze mocniej się zestresujesz i zdołujesz, a dodatkowe przygnębienie Ci w tym momencie nie jest potrzebne. Staraj się unikać takich informacji. Poproś też bliskich, aby jeśli mogą, pomogli Ci, ale nie użalali się nad tobą.

3. Spróbuj odpocząć

Stres związany z utratą pracy jest duży i powoduje nie tylko napięcie, ale również sprawia, że wszystkie Twoje myśli zaczynają koncentrować się wokół braku pracy. To prawda, że praca jest ważna, ale pomyśl też o tym, że wielu ludzi jest w podobnej sytuacji, a poza pracą którą straciłeś, masz jeszcze wiele powodów by móc cieszyć się życiem – rodzinę, znajomych, zainteresowania. Zanim rzucisz się w wir szukania pracy i wysyłania CV postaraj się odpocząć – daj sobie czas na to co lubisz robić, a na co nie miałeś czasu kiedy pracowałeś – idź na spacer, do kina, umów się ze znajomymi. Jeśli zaczniesz szukać pracy w zmęczeniu i stresie nie przygotujesz dobrego CV i nie wybierzesz odpowiednich ofert. Wysyłanie zaś byle jakiego CV gdzie popadnie sprawi że dostaniesz mało zaproszeń na rozmowę i jeszcze bardziej się zdołujesz.

4. Zrób listę pozytywów

W sytuacji utraty pracy widzimy same minusy tej sytuacji – przerwa w CV, brak dochodu, utrata kontaktu z branżą. Takie myślenie niestety tylko pogarsza Twój stan psychiczny. Spróbuj popatrzeć więc na tą sytuację pozytywnie. Pomóc może Ci lista pozytywnych aspektów tego, że straciłeś pracę – poświęć pół godziny i wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy (np. koniec z kiepską kawą, nie muszę wstawać o 5.30, nie muszę słuchać głupich dowcipów Jacka z finansów, mam szansę znaleźć pracę którą bardziej lubię itd).

5. Zrób plan działania

Kiedy już ochłoniesz – po trzech, czterech dniach – zrób plan działania na następny etap szukania pracy. Wypisz wszystkie czynności które musisz wykonać aby znaleźć pracę (odświeżenie CV, napisanie listu, założenie skrzynki mailowej) i wypisz wszystkie sposoby jakie przychodzą ci do głowy (kontakt ze znajomymi, wysłanie CV do head hunterów, rejestracja na infopracy, założenie profilu na serwisie społecznościowym). A potem – zastanów się jaką pracę chcesz znaleźć. Pamiętaj, szukanie pracy, to ciężka praca na pełen etat.

Dodaj komentarz

7 komentarzy to “Jak przeżyć pierwsze dni po zwolnieniu?”

 1. gośka napisał(a):

  nie dochodzi się do siebie w ciągu kilku dni po utracie pracy.
  a ze znajomymi różnie bywa, news o utracie pracy powoduje w tył zwrot wśród znajomych.:-)

 2. mandragora napisał(a):

  ja myślę, że znajomi raczej maja o czym mówić…jest nowa plotka wtowarzystwie..tzn ci pseudo znajomi…

 3. Marta napisał(a):

  17 dzień bez pracy..ciężko,pieniądze topnieją w oczach…”znajomi” zawiedli:(dobrze, że mam kochaną osobe przy boku…

 4. ginmore napisał(a):

  pani Marto, prosze się nie łamać. Ja wiem, że bez pracy ciężko, bo niedawno to samo przechodziła. z dnia na dzień u mnie w firmie poleciało 30 osób, taką miłą niespodziankę zrobili, żeby uhonorować 15 lat pracy. na początku straszny stres no bo jka mnie zwolnili to gdzie znajdę pracę skoro taka sytuacja na rynku, ale udało się. Proszę aktywnie poszukać, rozpuścić wici i wieści. To dobrze ze ma pani kogos bliskiego obok, życze wytrwałości i powodzenia.

 5. MARCO napisał(a):

  nie wiem czy znajomi to jest najlepszy pomysł, takie użalanie sie ojej, jak to sie stało a dlaczego ty? na pewno dasz sobie rade, albo nie martw sie sa gorsze rzeczy na świecie. Do furii może to doprowadzic.

 6. deni napisał(a):

  dla mnie znajomi byli mocnym wsparciem, gdyby nie oni byłoby ciężko, a tak chociaż chwilę mogłam myślec o czym innym i nie zastanawiać się jka dam sobie radę, bo po prostu było co robić.ale nie ma co się oszukiwać jak mnie wywalili było źle, mimo ze to durna praca była i nawet jej nie lubiłam.

 7. giguś napisał(a):

  najpierw sie zmartwilam, to delikatni epowiedziane jest,ale potem pomyślałam sobie, że w życiu nie udało mi się uzbierać takiej kasy, a odprawa pomogłaa i poszłam na ogroooooomne zakupy, chłopak się śmiał, że prawdziwa kobieta jestem. potem był przestrach co dalej i już nawet na jakieś durne stanowiska się zgłaszałam. ale potem stwierdziłam, że to nie jest powód, żeby się poddawać no i w sumie mam prace. nie jest to szczyt moich marzen i mam nadzieję ze będzie lepiej,ale nie jest gorsza od tej poprzedniej