Aby przerwa w pracy była efektywna

przerwa w pracy Aby przerwa w pracy była efektywnaKażdemu pracownikowi, w trakcie pracy przysługuje 15 minutowa przerwa. Niektórzy pracują też w systemie 8,5 godzinnego dnia pracy, z 30 minutową przerwą na lunch w trakcie dnia. Nie żyjemy jednak w USA i nie mamy biur w centrum ruchliwego Manhattanu, nie zawsze więc na ów lunch de facto wychodzimy. Nie znaczy to jednak, że przerwa nie jest potrzebna.
Warto dobrze skorzystać z przerwy w pracy, ze względu na:

  • stan umysłu i możliwość jego odświeżenia (dzięki temu po przerwie będziemy efektywniej pracować, nie zostaniemy w nadgodzinach, a po powrocie do domu nie będziemy się czuli jak po dobie w kamieniołomie);
  • stan organizmu, nasze mięśnie i samopoczucie fizyczne (dobrze wykorzystana przerwa, to odpoczynek dla kręgosłupa mi mięśni i szansa na dotlenienie tkanek);

Jak zatem wykorzystać przerwę efektywnie?

  • NIE zostawać przed komputerem – sporo osób wykorzystuje przerwę jako czas na załatwienie prywatnych e-maili czy surfowanie po sieci – problem polega na tym, że dla naszego organizmu to żaden wypoczynek. Nie odpoczywają te nasze oczy – dla nich to bez różnicy czy wpatrujesz się w kolumnę cyferek z faktury klienta, czy tekstu z artykułu, który Cię interesuje.
  • NIE rozmawiać z kolegami o pracy – jeśli wychodzicie razem na spacer bądź by coś zjeść, rozmawiajcie o neutralnych sprawach, nie o pracy. Przerwa jest po to, aby wasz mózg mógł oderwać się od tego, czym zajmuje się przez 8 godzin dziennie. O pracy i zadaniach, możecie porozmawiać po powrocie do biura.
  • Jeśli możesz, wyjdź na 15 minutowy spacer – to Cię orzeźwi i pozwoli oderwać się od obowiązków.
  • Ideałem byłaby 12 minutowa drzemka (jeśli Twój szef jest na bieżąco z trendami w zarządzaniu personelem, niedługo powinieneś mieć w pokoju socjalnym sofę)

Dodaj komentarz