Oszustwa rekrutacyjne i wyłudzanie pieniędzy

oszust w sieci Oszustwa rekrutacyjne i wyłudzanie pieniędzyInternet jest nie tylko miejscem zdobywania informacji czy źródłem dobrej rozrywki, ale również miejscem, w którym „zarobić” próbują wszelkiej maści oszuści. Jednym ze sposobów nabijania ludzi w butelkę, który dla nich może skończyć się sprawą karną, są oszustwa rekrutacyjne.

Jak to wygląda?

Pewnego dnia otrzymujecie mail, w którym jakaś „bardzo poważna i duża” z opisu firma bądź doradztwo personalne, proponuje Wam stanowisko pracy w firmie. Może to być propozycja pracy jako account, sales leader, a nawet manager. Na początku mail informuje o konieczności przesłania CV pod wskazany adres.
Kiedy już wyślecie CV, „firma” prosi o kopię dowodu tożsamości, numer konta bankowego i otrzymujecie ofertę pracy. Praca wygląda niezwykle różowo. Waszym zadaniem ma być przesyłanie pieniędzy które otrzymacie na konto do innych osób. Firma przedstawia się najczęściej jako firma handlowa, prowadząca działalność e-commerce (handel elektroniczny). Waszym zarobkiem ma być stały procent potrącany od owych przelewów.

O co tu chodzi?

Taki proceder stosowany jest przez firmy wyłudzające pieniądze poprzez fałszywe sklepy internetowe. Pieniądze pochodzące od osób oszukanych przechodzą na wasze konto, po czym wy rozsyłacie je dalej. Według prawa, jesteście winny oszustwa, bo pieniądze przelewane są na wasze konto. Stajecie się tzw. money mule, czyli mułem pieniężnych (innymi słowy, pralnią).

Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim nie rozsyłać CV gdzie popadnie i nie wysyłać żadnych danych typu numer konta. Oszustwa rekrutacyjne najczęściej realizowane są z darmowych skrzynek (onet.pl, yahoo, gmail itd) Jeśli więc ktoś kto prosi was o CV z maila w darmowej domenie nie reagujcie. Jeśli jest to rzeczywiście istniejąca strona, sprawdźcie do kogo należy i spróbujcie zgooglować nazwę firmy. Jeśli macie podejrzenie że firma jest rzeczywista, zawsze, przed wysłaniem danych, można wysłać zapytanie o bliższe szczegóły, bądź o to skąd ktoś wziął wasze dane.

źródło: oszustwsieci.pl

Dodaj komentarz

4 Responses to “Oszustwa rekrutacyjne i wyłudzanie pieniędzy”

 1. Andrzej says:

  Może warto publikować dane oszukańczych firm,nawet takich 5-cio minutowych?.

 2. Limonka says:

  Święte słowa – NIE WYSYŁAJCIE CV – gdzie tylko popadnie! I uważajcie również na agentów ubezpieczeniowych, znając Wasze konta z zestawień składek na II filar są w stanie określić Wasze dochody, jeśli przekracza ich maksymalny próg prowizji macie ich na swojej głowie do końca życia! Musiałam zmienić telefony, maile… codziennie oferowano mi “ATRAKCYJNE OFERTY”. Dziękuję, ale sama decyduję gdzie chcę pracować, w jakim banku mieć konto itp. Wolny rynek tonie w pośrednikach i spamerach! Demokracja, kapitalizm…

 3. Margotka says:

  Limonka masz rację, do mnie też dzwonią 3, 4 razy w dtygodniu. Naprawdę zastanawia mnie dlaczego nie jest prowadzona ewidencja do kogo kto kiedy, a może jest tylko nie zwraca się na to uwagi. W każdym razie poprosiłam juz nie raz żeby mnie wykreślic zanotowac, że mam opiekuna, byłam miła, niemiła, asertywna i….nic. Najśmieżniejsze jest to że mam własnie opiekuna w wydzwaniajcej do mnie firmie,,ale jak widze jaka politykę stosuja to się mocno zastanawiam czy go nie zmienić. gdzieś jest granica!

 4. Paweł says:

  przede wszytskim trzeba myśleć. Jeśli firma prosi Cie o dane takie jak konto bankowe i korespondencje prowadzi z prywatnego maila to widać,że dzieje się coś nie w porządku. Warto zgromadzic jakieś info o firmie, ni etylko ze strony intrenetowej, ale poszperać na jakiś mniej oficjalnych forach, gdzie ludzi wypowiadaja sie na temat swoich doświadczeń w pracy, to naprawdę drogocenne źródło informacji. Powiem wam z mojego doświadczenia uratowało mnie to przed firmą, która pod pięknymi i “atrakcyjnymi ogłoszeniami” oferowała zwykłą akwizycję. warto włożyc troche wysiłku, opłaci się.