7 pytań, które pozwolą Ci rozpoznać złego managera

pytanie 7 pytań, które pozwolą Ci rozpoznać złego manageraMówi się, że ludzie podejmują pracę w danym miejscu ze względu na firmę i opinie o niej. Odchodzą ze względu na kierowników i managerów. No dobrze, ale jak rozpoznać złego szefa i nie dać się wciągnąć w korporacyjną machinę, w której styl zarządzania, zamiast do naszego rozwoju doprowadzi do zapaści emocjonalnej, frustracji i zawału?
Na początku przecież wszystko zawsze wygląda różowo. Szef jest miły i roztacza wspaniałe wizje, a współpracownicy z zapałem potakują…Na szczęście w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mamy przestrzeń na zadanie kilku pytań. Wykorzystajmy ten czas dobrze.
Poniższe 7 pytań, pozwoli Wam sprawdzić z jakim typem szefa macie do czynienia. W razie czego, zdążycie uciec…

1 Jak wygląda w firmie styl zarządzania

Przede wszystkim ważna jest reakcja na zadane pytanie. Jeśli Twój przyszły szef unosi wysoko brwi w niemym zadziwieniu i zaczyna rozglądać się po ścianach i pochrząkiwać, możesz być prawie pewny, że po pierwsze nikt nie zadał mu nigdy takiego pytania, po drugie zaś że styl zarządzania w tej firmie nie istnieje.
Brak jednorodnego stylu zarządzania, oznacza że każdy przysłowiowo „orze jak może”. Nie ma stałej ścieżki rozwoju i nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Zwracaj uwagę na to czy padają takie stwierdzenia jak „wspieramy”, „uczymy”, „cele” i „samodzielne podejmowanie decyzji”.

2 Kiedy po raz ostatni wdrożono pomysł pracownika lub zespołu i jak to wyglądało

Dobry manager podąża za pomysłami pracowników i daje przestrzeń do wyrażania własnych opinii. Jeśli Twój przyszły szef zaczyna mówić o spotkaniach roboczych lub przytacza całą historię, to dobry znak. Jeśli w odpowiedzi usłyszysz wahanie, bądź bardzo ogólnikową odpowiedź w stylu „taaak, czasem pracownicy mają dobre pomysły” może to oznaczać, że Twoje zdanie nie będzie się liczyć i niewielkie masz szansę na posiadanie wpływu na to co dzieje się w firmie i na Twoim stanowisku.

3 W jaki sposób docenia się pracowników

Aby zarządzanie było efektywne, a pracownicy czuli się doceniani konieczne jest posiadanie przez managera szerokiego wachlarzu możliwości nagradzania pracowników. I to nie tylko finansowo. Liczą się słowa pochwały, gadżet od firmy, czy tytuł „pracownika miesiąca”.
Jeśli Twój potencjalny przełożony nie ma pomysłów na docenianie pracowników, bądź pyta Cię w odpowiedzi „Aaaa, chodzi Panu o premię?” możesz być prawie pewien, że rzadko usłyszysz słowa które zmotywują Cię do pracy i dość prawdopodobne jest, że trafisz do zespołu sfrustrowanych pracowników.

4 Jakie jest stanowisko firmy wobec indywidualnych szkoleń dokształcania pracowników

W tym pytanie nie chodzi o to czy szef sfinansuje Ci studia podyplomowe, ale jakie ma dla niego znaczenie rozwój pracowników. Niektóre firmy nie mają funduszy na opłacenie coachingu dla pracownika – to jest najzupełniej zrozumiałe – ale jeśli Twój szef rozumie potrzebę dokształcania, będzie wspierał Cię w rozwoju, choćby przez skrócenie czasu pracy abyś mógł chodzić na zajęcia językowe, czy przez zakup literatury branżowej. Dopytaj, czy pracownicy korzystają z jakichś metod dokształcania. Szef wspierający pracowników opowie o Kasi, która uczy się hiszpańskiego i Karolu, który realizuje internetowy kurs jogi. Szef dla którego rozwój nie jest ważny, najczęściej zmieni temat bądź odbije piłeczkę.

5 Czy w firmie istnieje system ocen pracowniczych, na czym polega i czy managerowie w nim czynnie uczestniczą.

System ocen pracowniczych pozwala wychwycić błędy i niedociągnięcia pracowników, a także managerów. Sprawia, że pracownik może mocniej się rozwijać, ma świadomość popełnianych błędów i wie co powinien zmienić, aby móc liczyć na podwyżkę lub awans. Choć słuchanie o własnej niekompetencji nie jest przyjemne, jest to jedna z najlepszych metod na uzyskanie informacji zwrotnej o swojej pracy.
Jeśli w firmie nie ma wdrożonego systemu, dopytaj w jaki sposób pracownik uzyskuje informacje o popełnianych błędach. Czy to co usłyszałeś satysfakcjonuje Cię? Czy chcesz, aby w taki sposób szef informował Cię o Twoich niedociągnięciach? Jeśli tak, to znaczy że dobrze trafiłeś.

6 Jak delegowane są zadania

Sposób w jaki manager przydziela zadania ma kluczowe znaczenie dla tego, jak będziesz czuł się w pracy. Czy Twój szef będzie wysyłał Ci bezosobowego maila brzmiącego jak rozkaz, czy też przyjdzie porozmawiać z Tobą na temat nowego zadania. Czy zadania przydzielane są w taki sposób który świadczy o zaufaniu szefa do pracowników, czy też będziesz kontrolowany na każdym etapie? Czy szef dobiera zadania do poziomu umiejętności pracowników, czy po prostu rzuca temat i podwładni muszą sobie jakoś z nim poradzić?7 W

7 W jaki sposób przebiega integracja pracowników

Pytanie ważne zasadniczo z tego powodu, że dowiesz się nieco więcej o zespole: czy jest zgrany (szef powie że chodzą razem do kina, na kręgle, organizowane są szkolenia wyjazdowe i imprezy firmowe), czy jest zgrany, ale nie miesza życia prywatnego z zawodowym (imprezy firmowe wpisane w „program firmy”), czy też zespół które zespołem nie jest (takie wnioski można wyciągnąć po tym jak szef będzie bardzo kluczył z odpowiedzią, bądź okaże się że nie bardzo wie, czy pracownicy ze sobą rozmawiają. Taka odpowiedź nie znaczy, że zespół nie jest zgrany, ale na pewno szef pracownikami i atmosferą niewiele się interesuje)

Rozmowa kwalifikacyjna, jak sama nazwa wskazuje jest dialogiem. Nie tylko Ty masz spodobać się przyszłemu pracodawcy, ale również on musi spodobać się Tobie. Oczywiście, istnieje szansa, że po zadaniu powyższych pytań pracodawca się wystraszy, a ty nie otrzymasz propozycji pracy. Tylko czy naprawdę chcesz pracować w firmie w której Twój manager będzie bał się rozmowy, unikał ważnych tematów i traktował Cię jak kolejną korporacyjną mrówkę?

źródło: jobmob.co.il

Dodaj komentarz

4 komentarze to “7 pytań, które pozwolą Ci rozpoznać złego managera”

 1. dziczynka napisał(a):

  (słowo usunięte ze względu na wulgarność – przyp red.) czy w firmie będą imprezy integracyjne albo tzw. kołczing, ludzie chcą żeby ktoś ich wszystkiego nauczył, a tak nie powinno byc, jestem self-made man i wszystkiego sam się uczę i nie potrzebuję niczego innego od firmy jak zapłaty za pracę!

 2. Liko napisał(a):

  Dziczynka: Nie mogę się zgodzić z Twoją opinią na temat: „potrzebuję tylko zapłaty”. Imprezy integracyjne, czy szkolenia podnoszą morale pracownika, zapał do wykonywania obowiązków, chęć samokształcenia ponad to co oferuję pracodawca.

 3. Majka napisał(a):

  dziczynka, ja też sie z toba nie zgodze. zastanawiam się w jakiej pracy spędzasz ten czas, że wcale ci nie zależy. Dla mnie praca to jest 8 godzin z zycia, z dojazdami i jakimis przygotowaniami10, dodajmy teoretyczne chociaz rzadko wykonywane i spełniane 8 godzin snu i co? 6 godzin na całe życie? Jeśli potrafisz taką część swojego życia spędzać w pracy tylko za kase to ja ci szczerzez zazdroszczę. Dla mnie i atmosfera i cała otoczka jest ważna. Jasne że pracuje sie dla pieniążków, ale nie tylko!

 4. poszukująca napisał(a):

  zgadzam się z Majką. Atmosfera i stosunek przełożonego do podwładnego jest tak samo ważny jak pensja. Jeżeli chodzi mi o pracę na nie więcej niż 6 miesięcy to tylko forsa się liczy, ale jeśli chcę w pracy spełniać się zawodowo, mieć swój udział w całokształcie działań firmy, czuć, że moja praca się liczy, to wysokie zarobi przy szefie zwolenniku totalitaryzmu nie pomogą na nerwicę, stres, frustrację, niską samoocenę.
  Jeżeli chodzi o artykuł, to w końcu coś przydatnego dla poszukujących pracy, coś co może przybliżyć obraz przyszłej pracy.