7 błędów szaty graficznej CV

cv przyklad 7 błędów szaty graficznej CVWysyłając CV zadbać trzeba nie tylko o to CO w aplikacji napiszemy o sobie, ale również o to JAK napiszemy. Choć najczęściej kandydaci wysyłają klasyczne w formie CV, zdarzają się aplikacje których celem jest wyróżnienie się wśród innych. Nie jest to wcale złe, pod warunkiem że…nasze CV wyróżni się w pozytywny a nie negatywny sposób.

Oto 7 najczęstszych błędów popełnianych w aspekcie kreacji wizerunku CV:

 1. Kolorowe tło CV
 2. Dawniej, kiedy wysyłało się CV pocztą lub składało osobiście, można było wyróżnić się przedstawiając aplikację napisaną na nietypowym papierze. Używało się kolorowych kartem (najczęściej kremowych lub ecru), czasem papieru o nierównej fakturze. Dziś, kiedy większość aplikacji wysyłamy mailem kolorowe tło może jedynie spowodować trudności z przeczytaniem CV.
  Jeśli jednak mimo wszystko chcecie dorzucić nieco koloru do aplikacji, zamiast całego tła wystarczy jak zaznaczycie na kolorowo nagłówki, lub ramkę zdjęcia. Wszystko z umiarem i tak, aby nie spowodować trudności z odczytaniem CV

 3. Times New Roman
 4. Mimo iż Times New Roman jest powszechnie używaną czcionką w korespondencji i sprawach służbowych, do CV nadaje się nie najlepiej. Po pierwsze dlatego że wszyscy piszą Timesem, po drugie zaś dlatego, że przerwy między literami w Timesie są nierównomierne, co sprawia wrażenie braku harmonii w tekście. W efekcie CV wygląda mało atrakcyjnie
  Zamiast Timesa można użyć Verdany, Tachomy lub Ariala.
  Nie warto używać czcionek, które są bardzo rzadkie. Potencjalny pracodawca może nie mieć ich na swoim komputerze.

 5. Rozmiar czcionki
 6. Założenie, że potencjalny pracodawca ma sokoli wzrok lub nosi denka od butelek na nosie, może spowodować że nasz CV wyląduje w koszu. Czcionka powinna być odpowiedniej wielkości – między 10 – 12 ptk.
  Czcionka zbyt mała – bywa że kandydat chce zmieścić na CV bardzo dużo informacji. Sukcesywnie zmniejsza więc czcionkę, tak aby upchnąć wszelkie istotne swoim zdaniem informacje. Postępowanie zgoła błędne, bowiem rzadko który rekruter, widząc zapisane maczkiem dwie strony zacznie czytać z zainteresowaniem. Lepiej wyrzucić połowę informacji i napisać je czytelnie.
  Czcionka zbyt duża – kandydaci mający małe doświadczenie mają tendencję do powiększania czcionek ponad normę. Niestety, 14 Verdany nie ukryje braku doświadczenia.

 7. Dekoracje i wzorki
  Jedynymi ozdobami, jakie mogą się znaleźć w CV są :
  – wyboldowania (pogrubienie czcionki)
  – kolorowe nagłówki (w stonowanych kolorach – np. granat, ciemna zieleń)
  – ozdobna ramka na całość aplikacji bądź na zdjęcieNie stosujemy:
  -clipartów
  – kolorowych czcionek, zwłaszcza w kolorach utrudniających odczytanie tekstu
  – obrazków i dodatków w postaci rysunków, animowanych ikonek, banerów

  Nie musimy opatrywać naszego nazwiska żadnym logo, nie jesteśmy bowiem produktem (przynajmniej nie w takim stopniu jak puszka kawy)

 8. Rozmiar zdjęcia
 9. O zdjęciach w CV napisano już tony opracowań. Nie zmienia to faktu, że nadal spora część kandydatów przysyła zdjęcia z wakacji / w negliżu / ślubne / rodzinne /grupowe / sprzed półwiecza itd.
  Dokładne informacje na temat tego jak powinno wyglądać zdjęcie załączone do CV, znajdziecie w poście na ten temat.
  Zdjęcie należy wkleić do CV a nie dołączać jako dodatkowy załącznik.

 10. Ustawienie strony
 11. 99% kandydatów ustawia stronę pionowo. Tak jest dobrze. Ale raz na 100 aplikacji zdarzy się kandydat, któremu zabrakło miejsca w tradycyjnym ustawieniu i zdecydował się na poziome ustawienie strony…
  Nigdy tego nie róbcie. Nie wiadomo dlaczego, ale strasznie drażni to rekruterów…

 12. Marginesy i wypunktowanie
 13. Wyliczając miejsca pracy, wypunktowując obowiązki a nawet ustawiając nagłówki, zwracać trzeba uwagę na formatowanie tekstu. Po pierwsze, dobrze sformatowany tekst nie rozjedzie nam się niezależnie od tego, jakie ustawienia będzie miał na własnym komputerze potencjalny szef. Po drugie, jeśli na stanowisku pracy na które kandydujesz wymagana jest znajomość obsługi komputera, to formatując prawidłowo tekst pokażesz że znasz się na rzeczy.
  Jeśli nie umiesz formatować tekstu w edytorze, skorzystaj z bezpłatnych poradników on-line. Zdobyta wiedza na pewno przyda się w przyszłości.

źródło: lifeclever.com

Dodaj komentarz

18 komentarzy to “7 błędów szaty graficznej CV”

 1. Jerzy Mostowik napisał(a):

  Bardzo chcialbym pracowac w sfoim zawodzie jako murarz bardzo lubie ta prace.Mam 53 lata i mam doswiadczenie w tym zawodzie i lubie tam prace

 2. Ania napisał(a):

  Panie Jerzy, niech Pan zarejestruje swoje cv tutaj, jest sporo ciekawych ofert i widzi Pan co się dzieje z Pana zgłoszeniem. Ja znalazłam:))) Życzę powodzenia!

 3. someone napisał(a):

  heh, info dla autora:
  1) times new roman jest zly w przypadku cv elektronicznego, gdyz jak wiadomo zle czyta sie czcionki szeryfowe na ekranie monitora.. dlatego nalezy uzywac bezszeryfowek.. takich jak np , Verdana, Tahoma …
  2) odnosnie punktu 7… formatowanie ? o.O … ja sugeruje podsylac cv w formacie pdf.. wtedy mamy 100% pewnosci ze wyswietli sie tak jak my chcemy.. a wysylajac np cv do firmy ktora wymaga doswiadczenia w obsludze komputera w formacie
  M$ Office’a 2003/2007, pokazujemy ze nie mamy zielonego pojecia w kwestii znajomosci obslugi komputera.. gdyz jak wiadomo.. nie kazdy posiada M$ Office.. :]

  • Witam. napisał(a):

   Słusznie. Format .pdf jest najlepszy do zapisu dokumentów typu CV. Dla zainteresowanych, opracowujących swoje CV w programie Word; w Sieci znajdziecie odp. konwertery, które pomogą wyeksportować format Worda do .pdf.

   • malinank napisał(a):

    Tak na marginesie to robiąc CV w word wystarczy kliknąć opcje „zapisz jako” wybieramy PDF i gotowe. 😉

    • Michał B. napisał(a):

     A ja poprawię przedmówcę, że jest to możliwe dopiero w wersji MS Office 2007 wzwyż. Od lat korzystam jednak z Microsoft Word 2003 (choć ostatnio w wersji przenośnej), który tej opcji zapisu nie posiada. Osobiście dokumenty w .doc/docx czy .odt (z Open Office) uwielbiam drukować do pliku .pdf za pomocą darmowej aplikacji PDFill. Jeżeli komuś zależy na oryginalnym CV, np. grafikowi komputerowemu, to równie dobrze może go wykonać w programach typu Adobe Illustrator/inDesign lub Corel Draw zamieniając nietypową autorską czcionkę na krzywe.

  • Kasia M.:) napisał(a):

   zgadzam się z uwagą! Format .pdf jest najlepszy i najbezpieczniejszy.
   Wystarczy chociażby, że pracodawca z jakichś powodów ma inaczej ustawionego Worda – i wszystko Mu się „rozjedzie”. I jest sporo firm, które nie korzystają z pakietu MS Office, tylko np. z Open Office… i wówczas już totalna porażka.

 4. Sabina Stodolak napisał(a):

  @someone – proponuję czytać uważniej. Napisałam że times nie jest odpowiedni, a nie że jest właściwy. Co do formatu .pdf się nie do końca zgodzę. Rzeczywiście nic się nie rozlezie, ale znam rekruterów, którzy nie ściągnęli sobie acrobata na kompa i nie umieją takiego CV otworzyć (!). Jakkolwiek może to źle o nich świadczyć, nam zależy na znalezieniu pracy, prawda? Po drugie, w biurach jest albo MS Office, albo Open Office, rzadko pisze się w notatniku. O ile plik zapisany w formacie .doc jest otwierany przez obie aplikacje, .odt już tylko przez Open’a. Mniejsze ryzyko jest więc przy MS Office.
  Proszę poza tym nie mylić rekrutacji z firmą dla której jest prowadzona, niestety pierwszym sitem dla programisty IT może być osoba, która pisze na klawiaturze jednym palcem…

 5. gonz0 napisał(a):

  Ja po kilku latach korzystania z własnego CV jako specjalisty zleciłem napisanie go od nowa Architektom z konkurencyjnej firmy. Efekt piorunujący 🙂 co prawda CV troszkę się rozrosło ale teraz poza wiedza ekspercką legitymuję się również „posiadaniem umiejętności analitycznych” 🙂

  teraz mam pytanie: lepiej CV wysyłac w formacie DOC/RTF czy PDF ?

 6. kodasek napisał(a):

  zdjęcie portretowe czarno białe czy kolorowy?

 7. tłumaczenie napisał(a):

  Mi się wydaje, że można jeszcze zastosować kolory w szacie. Odpowiednio dobrane wywierają super efekt na pracodawcę – jakby na to nie spojrzeć chodzi tutaj o swego rodzaju marketing. Na 100 czarnobiałych CV zawsze zwraca się uwagę na to jedno z jakimiś kolorkami.

 8. maranello napisał(a):

  Moje pytanie tyczy się regulacji prawnych odnośnie umieszczenia w CV logo uczelni oraz firmy, w której się pracowało / pracuje. Czy umieszczenie takiego logo w CV jest w pełni zgodne z prawem, czy też nie? Pomijam kwestie tego czy pozytywnie / negatywnie wpłynie to na obraz CV i samego kandydata! Czy taki krok można postrzegać jako jeden z błędów szaty graficznej CV?

 9. Marta napisał(a):

  Cenne uwagi. CV nie może wyglądać jak choinka – można je udekorować, ale należy uważać z tym, żeby nie przesadzić. Mnie osobiście bardzo przypadły do gusty te oto wzory: innecv.pl

 10. Adamsky80 napisał(a):

  do autora:

  kolorowe tło nie, wzorki nie, ozdobniki nie, pdf’y nie – to czemu jak jakaś firma rozsyła mailing z ofertą to robi to najczęściej w pdf, a szata graficzna jest co prawda ascetyczna, ale nie aż tak . Czyżby im nie zależało na klientach. A co jeśli ktoś wykonuje zawód artystyczny i chce na dzień dobry pokazać że umie przekazać informacje w ciekawej i niebanalnej formie z zachowaniem umiaru i wyczucia smaku?
  Podany na górze artykułu obrazek-przykład mógłby być dobrym CV np. grafika aplikującego do młodego kreatywnego zespołu tworzącego reklamy dla targetu 18-26 lat. Niech sobie managerzy i hr-owcy tworzą nudne, sztampowe cv-ki, czarne na białym z granatowymi nagłówkami, ale niektóre zawody wymagają bogatszej graficznie formy. Może i większości zawodów taka surowa forma jak opisuje autor jest lepsza, ale… świat nie jest czarno-biały.

  Pozdrawiam

 11. Adamsky80 napisał(a):

  @ Marta:

  rzeczywiście wartościowa strona, ta którą podałaś. Dużo inspiracji, szczególnie dla grafików i art directorów.

 12. Cyr4x napisał(a):

  Przecież zawsze można wyeksportować CV do pdf. Po co komu przy rekrutacji wersja edytowalna, a czytnik pdf zainstalowany ma chyba każdy. Nic się nie rozjedzie. Bez ryzyka, że HRowiec używa innej wersji Office, że nie ma jakiejś czcionki.

 13. mike napisał(a):

  Zestaw ostatnio uzywanych przeze mnie hand-made Graphic CV:

  https://www.behance.net/gallery/RESUME-COVER-LETTER/14529553

 14. mario napisał(a):

  Chyba tylko w Polsce trzeba dołączać zdjęcie do CV.
  W innych krajach byłoby to nietolerancyjne i niezgodne ze światowymi standardami.
  Czy ktoś ma dostać pracę za wygląd czy za doświadczenie i umiejętności? Rozumiem, praca modelek czy tam panienek do towarzystwa, ale po co zdjęcie na stanowisku mechanika, księgowego czy sprzedawcy? Nieporozumienie jakieś. Ale to przecież Polandia!