10 sposobów na to, jak rozwinąć swoje kompetencje

Ukończenie studiów to nie koniec naszej edukacji, jeśli tylko zależy nam na rozwoju i zdobywaniu coraz wyższych stopni naszej kariery zawodowej. Niezależnie od wykonywanego stanowiska stale pojawiają się nowości – czy to technologiczne, czy związane np. z technikami sprzedaży, które warto przyswoić dla lepszego wykonywania obowiązków i…własnego samopoczucia.
Zdobywać nową wiedzę i kompetencje możemy na wiele sposobów- w zależności zarówno od naszego zaangażowania, zasobności portfela i ilości czasu, który możemy poświęcić na własny rozwój.

1. Studia i kursy podyplomowe

Jedna z metod własnego rozwoju jest rozpoczęcie studiów bądź kursów podyplomowych. Taka decyzja wymaga przeprowadzenia zarówno analizy finansowej i dostępności czasowej – studia podyplomowe niestety niemało kosztują i zajmują sporo czasu – zwłaszcza jeśli odbywają się w formie weekendowej.
Tego typu szkolenia dają jednak udokumentowane zdobycie nowych kompetencji a poza tym, pozwalają na poszerzenie kompetencji w ramach wykonywanych obowiązków lub nawet całkowite przebranżowienie.
Warte rozważenia również wtedy, kiedy w wykonywanym obecnie zawodzie nie czujemy się najlepiej.
W ramach dotacji unijnych część studiów podyplomowych jest refundowana.

2. Prasa branżowa

Najprostszy i najszybszy sposób na zdobycie nowych informacji o tym, co się dzieje w naszym własnym ogródku. Zasadniczo nie ma chyba branży, do której nie byłby kierowany przynajmniej jedne specjalistyczny tytuł. A na czytanie prasy branżowej nie potrzeba na szczęście dużo czasu. Wystarczy wykroić w ciągu dnia 20 minut i przeczytanie jednego artykułu. Nie masz nawet 20 minut? Zrezygnuj z kolejnego odcinka „Kiepskich”!

3. Internet

Internet jest kopalnią wiedzy. Tylko trzeba nauczyć się z niej korzystać. Korzystając z popularnych wyszukiwarek, jak google, czy altavista, mamy dostęp jedynie do części informacji, które są w Internecie. Do reszty, tzw. deep web’u, dokopać się możemy przez specjalistyczne wyszukiwarki. Chcąc czerpać wiedzę z Internetu, warto najpierw nauczyć się z niego korzystać i dowiedzieć się jak działają wyszukiwarki i z jakich narzędzi możemy dodatkowo korzystać, poza najpopularniejszą wyszukiwarką Google. To pozwoli również oddzielić prawdziwe i rzetelne informacje od śmieci. Internet może być niewyczerpanym źródłem wiedzy i informacji, z którego można łatwo a co najważniejsze – prawie za darmo – korzystać.

4.Szkolenia prowadzone przez firmy zewnętrzne

Wolny rynek oraz zainteresowanie rozwojem pracowników spowodowało, że zarówno wiele firm jest zainteresowanych wysyłaniem firm na szkolenia zewnętrzne, jak i wybór firm szkoleniowych jest duży. Szkolenia organizowane są w dwóch głównych obszarach – kompetencji miękkich (asertywność, wystąpienia publiczne, organizacja czasu itd.) oraz poszerzenia wiedzy (nowe przepisy, szkolenia komputerowe i wszelkie inne szkolenia związane z branżą). Mogą być to szkolenia otwarte (grupa pochodzi z różnych firm, a na samo szkolenie wysyłany jest jeden – dwóch pracowników z firmy), bądź zamknięte (w szkoleniu biorą udział jedynie pracownicy firmy)
Szkolenia są kosztowne. Nierzadko wysłanie jednej osoby na szkolenie kosztuje firmę kilka tysięcy złotych. Można jednak również korzystać z dotowanych szkoleń, które będą na rynku obecne przynajmniej do 2013 roku.

5. Coaching, bądź warsztaty rozwoju

Jedną z najefektywniejszych metod rozwoju jest coaching.
Coaching to indywidualne spotkania trenera (coacha) z pracownikiem, skupiające się na jego rozwoju zawodowym i kompetencjach wykorzystywanych w pracy. Coaching najczęściej kierowany jest do kadry managerskiej. Rozpoczęcie procesu coachingu jest ustaleniem celów jakie chce osiągnąć w procesie rozwoju pracownik. Coach ma za zadanie wspierać i ukierunkowywać osobę którą coachuje w podejmowaniu nowych wyzwań i rozwoju kompetencji. Ważnym aspektem coachingu jest osobista relacja pracownika z trenerem i obustronne zaufanie. Manager może opowiedzieć w trakcie sesji swojemu osobistemu trenerowi o doświadczanych w pracy trudnościach i poprzez umiejętne zadawanie pytań, trener ma za zadanie pomóc klientowi w znalezieniu rozwiązania owych trudności i wypracowaniu nowych metod radzenia sobie z nimi.
Coaching jest dość kosztowną, ale jednocześnie najbardziej efektywną metodą rozwoju. W niektórych firmach – zwłaszcza dużych korporacjach -najwybitniejsi managerowie mają coacha finansowanego przez firmę.

6. Biblioteka publiczna / firmowa

Poszerzać wiedzę – zwłaszcza techniczną i merytoryczną, można również korzystając z bibliotek publicznych. Bywa że własną biblioteczkę tworzy firma- udostępniając pracownikom możliwość korzystania z zakupionych na ich potrzeby książek. Jeśli w Twojej firmie nie ma bibilioteczki, zawsze można zaproponować szefowi jej stworzenie. Koszt jest relatywnie niezbyt duży, a dla pracowników firmowa biblioteka to możliwość dostępu do najnowszej branżowej literatury.

7. Audiobooki

Wynalazek audiobooków jest wprost idealny dla osób które dojeżdżają długo do pracy. Czy w samochodzie, czy w busie, wystarczy załadować plik do odtwarzacza i już można poszerzać wiedzę. Popularne i skuteczne w wersji audiobooków są kursy językowe. Znaleźć można też poradniki dotyczące sprzedaży czy miękkich kompetencji wydawane w formie audio.
Najszybciej i efektywniej, korzystają z audiobooków słuchowcy (osoby dla których zmysł słuchu jest najważniejszym źródłem informacji).

8. Targi branżowe

Spotkania, konferencje i targi branżowe są dobrym pomysłem na zwbogacenie wiedzy na temat wszelkich nowości związanych z branżą w której działamy. Warto korzystać z takich dodatkowych metod rozwoju, zwłaszcza że poza wiedzą, konferencje i targi są również okazją do nawiązania nowych relacji biznesowych i nowych znajomości ze specjalistami z tej samej lub pokrewnej branży.

9. Grupy dyskusyjne w Internecie

Wspominany wyżej Internet, to nie tylko strony z informacjami i artykułami, ale również grupy dyskusyjne i serwisy społecznościowe skupiające osoby zainteresowane tymi samymi tematami. Swój rozwój można więc też pogłębiać przez kontakt z innymi specjalistami, wymianę opinii, dzielenie się wątpliwościami, wymianę poglądów. Wystarczy znaleźć odpowiednią grupę dyskusyjną, których w Sieci są tysiące, bądź dołączyć do którejś ze społeczności profesjonalistów – jak goldenline.pl czy profeo.pl

10. Wolontariat

Ciekawym pomysłem na rozwój – zarówno w obszarze wiedzy „twardej” jak i miękkich kompetencji jest wolontariat. Różnorodność projektów przy których można brać udział jako wolontariusz jest ogromna. Wolontariat pozwala nie tylko na nabycie nowych umiejętności i uwrażliwienie się na problemy innych, ale również może być ważnym punktem w CV. Zwykło się uważać, że jako wolontariusze pracują najczęściej młodzi ludzie, jednak coraz więcej osób w średnim wieku, również dostrzega korzyści jakie daje wolontariat, a nawet niektóre firmy angażują i zachęcają własnych pracowników, do udziału w różnorodnych, niedochodowych przedsięwzięciach.

Metod dzięki którym można zadbać o własny rozwój jest jak widać sporo. A stagnacji nie usprawiedliwia nic – nawet brak finansów lub czasu. Zawsze można bowiem dostosować metodę rozwoju do własnych możliwości.

fot.:Zsuzsanna Kilián (SXC)

Dodaj komentarz

One Response to “10 sposobów na to, jak rozwinąć swoje kompetencje”

  1. Karol napisał(a):

    Mam dość męczące studia, chciałem się oderwać od nich i zrobiłem kurs masażu w szkole Progres. Ciekawa przygoda, umiejętności zostają, a uczyłem się za darmo, więc super!