Serwisy społecznościowe pomogą w Twojej karierze.

Pracujesz od kilku lat na tym samym stanowisku. Jesteś cenionym pracownikiem i masz na swoim koncie wiele osiągnięć. A jednak Twoja kariera stoi w miejscu. Może brakuje Ci asertywności lub tzw. miękkich kompetencji?

Asertywność to umiejętność swobodnego wyrażania własnego zdania w taki sposób aby nie lekceważyć przy tym opinii swoich rozmówców. Osoby, które nie posiadają tej umiejętności zazwyczaj mają duże trudności z mówieniem „nie”, przyjmowaniem krytyki, a także kompletmentów, wyrażaniem własnej opinii.

Miękkie kompetencje są częstym motorem w uzyskiwaniu awansów w pracy. Należą do jednych z najważniejszych umiejętności zawodowych. Osoby posiadające odpowiednie miękkie kompetencje cechuje zazwyczaj dynamiczny rozwój kariery zawodowej i uzyskiwanie nadzwyczajnych wyników w pracy. Są to przede wszystkim umiejętności interpersonalne, perswazyjne, umiejętność współpracy oraz konkurencji, a także odwaga, autopromocja oraz przedsiębiorczość.

Ale jak takie umiejętności rozwinąć?
Oczywiście istnieje szereg kursów oraz specjalistycznych przewodników. Można też wykorzystać nowe, ciekawe przedsięwzięcia dostępne za darmo za pomocą internetu. Udział w serwisach społecznościowych to świetne ćwiczenie dla osób marzących o awansie w pracy lub o posiadaniu większego autorytetu wśród swoich współpracowników. Ale jak wykorzystać taki serwis jako trening umiejętności?

Serwis Xing.com wychodzi naprzeciw  tym osobom, które chciałyby nawiązać profesjonalne kontakty i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Serwis oferuje również możliwość utworzenia dowolnej grupy, do której można zaprosić osoby o podobnych zainteresowaniach czy poglądach. Założenie profilu na Xing lub innych serwisach o tematyce zawodowej, np. Linkedin.com  pomoże Tobie określić swoje największe atuty oraz zaprezentować swoją karierę zawodową z jak najlepszej strony. Udział w profesjonalnych dyskusjach podniesie również Twoją pewność siebie.

Ćwiczenie asertywności jest również możliwe za pomocą zabawy online. Serwis Amuso.com pozwala swoim użytkownikom na tworzenie i udział w konkursach, oddawanie głosów, wyrażanie swoich opinii, a po zakończeniu konkursu zdobyciu nagród – również pieniężnych. Jest to doskonałe ćwiczenie dla tych osób, które chcą podszkolić swoje umiejętności w promocji, komunikacji czy sprzedaży za pomocą zabawy. Udział w rozmaitych konkursach ćwiczy przedsiębiorczość, umiejętność perswazji, umiejętność odbierania krytyki oraz komplementów, stymuluje kreatywność.

Rozwijaj umiejętności, buduj listy kontaktów, zbieraj nowe doświadczenia – w końcu rozwój zawodowy powinien zależeć też od Ciebie samego a nie tylko decyzji przełożonych.

Przydatne linki:

Amuso.com – www.amuso.com

Linkedin.com – www.linkedin.com

Xing.com – www.xing.com