Czy warto przesyłać swoje CV nawet jeśli firma nie prowadzi rekrutacji?

Wysyłanie CV bez naboru

Teoretycznie, firmy które nie prowadzą w danym momencie procesu rekrutacji nie powinny przyjmować i gromadzić CV. W praktyce jednak, zdarza się, że wysłane „w ciemno” CV owocuje propozycją pracy. Czy warto wysyłać Swoje CV bez wskazań konkretnego stanowiska, w momencie kiedy firmanie prowadzi naboru?
Warto bo:
– firma może właśnie rozpoczynać poszukiwania pracowników
– nic nas to nie kosztuje a zwiększa szanse na znalezienie pracy
– nasze kompetencje mogą być tymi, których firma poszukuje niczym Świętego Graala i stanowisko zostanie dla nas specjalnie stworzone

Wysyłając CV bez naboru, główną bronią kandydata jest jego list motywacyjny. W liście tym powinien wyjaśnić dlaczego wysyła CV bez wskazania konkretnego stanowiska, jakie stanowiska by go interesowały, co chce robić i czego potrzebuje w miejscu pracy, dlaczego wybrał tą firmę. List motywacyjny w takiej formie jest trudniejszy, niż klasyczny list do firmy A w odpowiedzi na stanowisko B

Webowe systemy rekrutacyjne w firmach

Niektóre firmy, które posiadają własne systemy rekrutacyjne na stronie i posiadają odpowiednią aplikację służącą do przesyłania CV, również prowadzą własne mini-bazy aplikacji (choć jest to niezgodne z prawem). W takich bazach również warto pozostawiać CV. Z reguły jednak rekruterzy dzwonią do osób które pozostawiły swoją aplikację maksymalnie do dwóch miesięcy wcześniej.
Dlatego jeśli zaś rzeczywiście zależy nam na pracy w danej firmie, to powinniśmy albo odświeżać swoje CV wysłane do bazy tej firmy minimum raz na kwartał, albo też umieścić na CV informację, że aplikacja ważna jest bezterminowo.

Zakaz tworzenia baz CV

Prawo zakazuje tworzenia baz CV przez poszczególnych pracodawców. Po zakończeniu procesu rekrutacji wszystkie CV kandydatów, którzy nie zostali zatrudnieni powinny zostać zniszczone. W praktyce jednak, sytuacja taka zdarza się rzadko i z reguły pracodawcy przechowują CV pozostałych kandydatów, stąd przesłanie CV nawet bez uruchomienia przez pracodawcę procesu rekrutacji może zaowocować zatrudnieniem

Skuteczność

Przesyłanie CV w momencie w którym dana firma nie poszukuje pracowników jest jedną z mniej skutecznych metod poszukiwania pracy. Sytuacje w których uda się w ten sposób znaleźć pracę są rzadkie, niemniej jednak się zdarzają, warto więc poświęcić kilka minut na wysłanie swoich aplikacji. Najlepiej wysłać CV tylko tam, gdzie rzeczywiście bardzo chcemy pracować.

Pamiętaj o:

– umieszczeniu klauzuli o przetwarzaniu danych
– wysłaniu aplikacji na właściwy adres mailowy (działu HR bądź bezpośrednio do szefa – CV wysłane na mail ogólny z reguły wyląduje w koszu)
– nie robieniu sobie zbyt dużych nadziei. Jest to metoda dodatkowa poszukiwania pracy, nei główna.
– wysyłaniu CV do firm w których rzeczywiście chcesz pracować. Nie warto tracić czasu na firmy co do których nie jesteś pewien.
– opisaniu w liście motywacyjnym zarówno tego co umiesz, jak i tego co chcesz robić