Pytania otwarte podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pytania otwarte to takie, w których pragnie się wydobyć na wierzch prawdziwą wartość kandydata, ponieważ nie starają się one poszerzyć informacji na temat curriculum, ale dają kandydatowi możliwość „sprzedania się” i pokazania jego dojrzałości osobistej i zawodowej, umożliwiają kandydatowi przekonać do siebie rekrutanta.

Zaprezentujemy najczęściej stosowane pytania otwarte, które są używane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

Powiedz mi coś o sobie.

Celem takiego zdania jest, abyś przedstawił Twoje możliwości zawodowe. Tak więc powinieneś opisać Twoje największe zalety, które byłyby odpowiednie do oferowanego stanowiska. Postaraj się być szczegółowy i używać przykładów, które potwierdzałyby Twoją autoprezentację.

Jaka jest Twoja największa słabość, Twoja najsłabsza strona?

Uwaga. Nigdy nie bądź negatywny, wręcz przeciwnie. Staraj się przekształcić każdą Twoją negatywną cechę lub słabość w pozytywne stwierdzenie lub Twoją mocną stronę. Na przykład: „Podchodzę do każdej sprawy z dużą ostrożnością, przez co zazwyczaj pracuję trochę wolniej i kończę później, aby upewnić się, że to, co zrobiłem, nie mogło być lepiej wykonane”.

Jakie są Twoje oczekiwania odnośnie zarobków?

Kwestie płac należą do najbardziej delikatnych w całej rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeszcze przed spotkaniem powinieneś spróbować dowiedzieć się jaki przedział zarobków odpowiada oferowanemu stanowisku (raporty płacowe, internet, znajomi), a także odnieść Twoje umiejętności oraz doświadczenie do swoich oczekiwań płacowych. Za pomocą kalkulatora wynagrodzeń dostępnego na wielu stronach internetowych (również w sekcji Student na InfoPraca.pl) postaraj się też wyliczyć swoją proponowaną płacę brutto, ponieważ pracodawca przedstawiając Tobie oferowane wynagrodzenie przeważnie ma na myśli właśnie kwotę brutto  (pamiętaj że od Twojej płacy brutto, pracodawca odliczy kwoty należne na podatki i składki, tak więc na Twoje konto wpłynie kwota netto odpowiednio pomniejszona o wspomniane opłaty).

W przypadku pojawienia się pytania o oczekiwane zarobki jednym z rozwiązań jest podanie realistycznego przedziału płacowego w odniesieniu do danego stanowiska, z odpowiednim zaznaczeniem, iż masz na myśli kwoty brutto, bądź też netto.

Innym rozwiązaniem jest próba wyjścia z sytuacji za pomocą neutralnej odpowiedzi: „Mam nadzieję zarabiać tyle samo, ile zarabiają inni pracownicy w firmie na podobnym stanowisku”.

Możesz też odpowiedzieć pytaniem (chyba, że dokładnie wiesz, ile zarabia przeciętny pracownik na danym stanowisku): Ile zarabia nowy pracownik w tej firmie?

Jeśli Twoje doświadczenia zawodowe oferują Ci silne poparcie Twoich wymagań, możesz zapytać: Jakie wynagrodzenie może mi zaproponować firma, biorąc pod uwagę moje doświadczenie zawodowe? Możesz także podkreślić Twoje zdolności i kompetencje zawodowe w celu dodania wagi negocjowanemu wynagrodzeniu.

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?

Za pomocą tego pytania rekrutant pragnie dowiedzieć się, czy znasz lub czy faktycznie interesuje Cię dana firma. Postaraj się porozmawiać przed rozmową rekrutacyjną z jakimś pracownikiem danej firmy lub przynajmniej wyszukać wszystkie dane na jej temat i podczas odpowiedzi odnieść się do zdobytej informacji. W ten sposób będziesz mógł dać do zrozumienia, że interesuje Cię praca w firmie, która ma coraz większe znaczenie na rynku i która charakteryzuje się ciągłym wzrostem lub że podoba ci się ogólna atmosfera pracy w tej firmie. Pamiętaj, że osoba rektrutująca chce widzieć Twoje zaangażowanie oraz zainteresowanie oferowanym stanowiskiem oraz firmą.

Dlaczego opuściłeś ostatnią pracę?

Jest to następne typowe pytanie, za pomocą którego pracodawca pragnie dowiedzieć się, czy miałeś jakieś problemy w Twoim poprzednim miejscu pracy.

Jeśli faktycznie miałeś w Twojej poprzedniej pracy jakieś nieporozumienia, nie wspominaj o problemach a raczej przedstaw swoją sytuację w sposób pozytywny; nigdy nie krytykuj ani wcześniejszej firmy (lub co gorsza – szefa), ani siebie (np. zwróć uwagę na to, iż w poprzedniej firmie nie miałeś możliwości dalszego rozwoju, co jest dla Ciebie istotnym elementem lub też, iż chciałbyś mieć okazję sprawdzić swoje umiejętności na innym stanowisku, a poprzednia firma takiej możliwości nie oferowała).

Nie daj się sprowokować. Użyj najpopularniejszych powodów w celu usprawiedliwienia Twojej chęci zmiany pracy: była to tylko tymczasowa praca, nie istniała żadna szansa kariery zawodowej, nie wykorzystywano w pełni Twoich możliwości i z tego powodu nie czułeś się spełniony.

Jakie masz plany na przyszłość?

Każdy rekrutant będzie chciał oczywiście wiedzieć, czy jesteś osobą ambitną, czy masz przed sobą wyznaczone cele i czy wiesz dokładnie, w jakim kierunku skierować swoją karierę zawodową. Pytaniem tym chce też sprawdzić, czy wiążesz przyszłość z pracą w tej właśnie firmie. Będzie też chciał poznać, jakie masz oczekiwania od firmy, w której próbujesz zdobyć pracę. W przypadku pytań tego typu powinieneś zaznaczyć Twoje chęci do nauki, że stawiasz na rozwój zawodowy oraz, że masz nadzieję w pełni rozwinąć swoje umiejętności zawodowe w firmie, w której ubiegasz się o oferowane stanowisko. Postaraj się mówić o firmie w terminach długoterminowych.

Wszystkie z wymienionych powyżej pytań bardzo często pojawiają się podczas rozmów rekrutacyjnych. Postaraj się więc nie stracić swojej szansy i przygotuj się do nich. Udzielanie zdecydowanych, składnych i popartych odpowiednimi argumentami odpowiedzi niewątpliwie pozwoli Ci na wywarcie bardzo pozytywnego wrażenia.