Curriculum chronologiczne
Istnieją różne modele przygotowywania curriculum. Dwa najpopularniejsze z nich to model funkcjonalny i model chronologiczny, choć to ten drugi jest używany w większości przypadków.
Curriculum chronologiczne jest najbardziej wskazane dla osób, których kariera zawodowa jest dość stabilna i wolna od wzlotów i upadków, gdzie nie istnieją niewytłumaczalne okresy braku pracy. Ten typ dokumentu koncentruje się bardziej na zajmowanych stanowiskach niż na zdobytych umiejętnościach. Prezentacja miejsc pracy może być ułożona począwszy od ostatniego stanowiska i skończywszy na pierwszym lub vice versa. Obydwa sposoby są tutaj tak samo użyteczne, choć niewątpliwie będzie lepiej, jeżeli na pierwszym miejscu znajdzie się to miejsce pracy, które ma najbliższy związek ze stanowiskiem, na które chcesz kandydować.
Za pomocą curriculum chronologicznego informacja przekazywana jest w sposób bardzo przejrzysty i dokładny. Osoba zajmująca się rekrutacją będzie Ci wdzięczna za umożliwienie jej szybkiego poznania Twojego rzeczywistego rozwoju zawodowego. W ustępie pod tytułem doświadczenie zawodowe zaleca się zamieszczenie danych w następującej kolejności: okres pracy, zajmowane stanowisko, nazwa firmy i pełnione funkcje – opisane w sposób jak najbardziej schematyczny. Pozostałe części curriculum pozostają takie same, jak w jakimkolwiek innym curriculum.
Pamiętaj o niektórych zasadach:
– Curriculum nie może zajmować więcej niż jedną czy dwie strony.
– Dołącz Twoje aktualne zdjęcie.
– Dbaj o ogólny wygląd dokumentu: biały lub kolorowy papier bez najmniejszych zagięć, wysokiej jakości wydruk, poprawność ortograficzna itp.
– Przeczytaj Twoje CV przynajmniej trzy razy i poproś o jego przeczytanie inną osobę.
Poniżej zamieszczamy przykład curriculum chronologicznego. Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, osiągniesz wyśmienite rezultaty i otworzysz sobie drogę do rozmowy kwalifikacyjnej. Powodzenia!
Przykład curriculum chronologicznego
Dane personalne
– Imię i Nazwisko
– Miejsce zamieszkania
– Kod pocztowy, miejscowość
– Data urodzenia
– Posiadanie prawa jazdy (jeśli dotyczy)
– Telefon
– E-mail
Wykształcenie–
Okres. Otrzymany tytuł. Nazwa uniwersytetu. Miejscowość lub kraj, w którym się on znajduje.
Dodatkowe kwalifikacje
Wpisz seminaria, kursy specjalistyczne, studia podyplomowe.
Cele zawodowe
Cele zawodowe to rozdział, który bardzo rzadko pojawia się w życiorysach, a który ma ogromną wagę. Staraj się przekazać tutaj wszystkie Twoje cele zawodowe, jednak nie powinny one być celami materialnymi. Wysoko oceniana jest na przykład: chęć nauki, spełnienia zawodowego, poznania profesjonalistów z doświadczeniem w określonej branży itp.
Doświadczenie zawodowe
Uporządkuj je, zaczynając od ostatniej pracy aż do pierwszej w Twoim życiu.
Okres. Zajmowane stanowisko. Firma. Pełnione funkcje
Języki
Określ poziom znajomości pisemnej i ustnej. Nie zapomnij o Twoim języku ojczystym (jeśli składasz podanie za granicę lub do firmy międzynarodowej) ani o odbytych kursach czy pobytach zagranicznych w celu nauki języka.
Informatyka
Wymień wszystkie znane Ci programy, takie jak edytory tekstu, programy do obsługi poczty elektronicznej itp. oraz poziom ich znajomości. Jeśli stosujesz je na co dzień, jednak nie możesz powiedzieć, że Twój poziom ich znajomości jest zaawansowany, napisz, że masz poziom użytkownika.
Zainteresowania
Pomimo że jest to rozdział nieobowiązkowy, rekrutujący bardzo sobie go cenią, ponieważ zajęcia kandydata poza czasem pracy niejednokrotnie potrafią wiele o nim powiedzieć. Pozwala im na ogólne stwierdzenie, czy Twoja osobowość pasuje do oferowanego stanowiska.