Ukłon pracodawcy w stronę niedoszłych samobójców

France Telecom, zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo zestresowani są pracownicy firmy, ma zamiar uruchomić darmową linię telefoniczną, dla tych pracowników, którzy nie radzą sobie z nadmiarem stresu i wpadają w depresję. Skąd taki pomysł? Otóż w firmie, w ciągu 18 miesięcy popełniło samobójstwo 23 pracowników. Było też sporo nie zakończonych sukcesem prób samobójczych (13) -ostatnia w zeszły piątek. Powodem rzucenia się z okna biura 32 letniej pracownicy była informacja o tym, że będzie mieć nowego szefa.

To właśnie ta ostatnia próba zdecydowała o tym, że France Telecom uruchomi linię wsparcia. Jednocześnie, firma podkreśla, że wcale nie jest nadmiernie stresującą firmą. Wprawdzie 23 osoby popełniły samobójstwo, ale nie jest to wcale wyższy wskaźnik niż średnia statystyczna samobójstw. (26 mężczyzn na 100 tys. osób i 9,2 kobiety na 100 tys. osób – wg. danych WHO)

Cóż, może i średnia statystyczna jest zachowana. Problem polega na tym, że nie każdy statystyczny samobójca rzuca się z okna biurowca. Niektórzy próby samobójcze podejmują w domu. Po cichu mówi się, że stres u pracowników France Telecom jest tak wysoki ze względu na niezwykle twardy styl zarządzania wprowadzony w firmie oraz stale rosnące ryzyko zwolnienia.