Stres chroniczny w pracy – objawy
Jak bardzo stresująca jest Twoja praca? Lekarze alarmują, że poziom stresu w naszym życiu osiąga punkt krytyczny. W zwiększonej ilość chorób serca, problemów gastrycznych i depresji stres odgrywa nie bagatelną rolę. Dla wielu z nas głównym źródłem stresu jest praca. Nie zawsze jednak stres ten rozpoznajemy – jeśli bowiem stres zawodowy przejdzie w stres chroniczny, to uświadomić sobie, że nasza praca jest dla nas głównym źródłem problemów zdrowotnych wcale nie jest tak łatwo.
Czym jest stres chroniczny? Jest to taki rodzaj stresu, którego już nie jesteśmy w stanie rozpoznać jako stres. Mówiąc nieco bardziej jasno i opisowo – jeśli codziennie się mocno stresujesz w pracy, to po jakimś czasie przyzwyczajasz się do tej sytuacji tak mocno, że przestajesz zauważać, jak bardzo jesteś zestresowany. Niestety to przyzwyczajenie do stresu nie powoduje wcale, że nasz organizm się też przyzwyczaja i nie zauważa stresu – reakcje fizjologiczne nadal zachodzą – mięśnie się napinają, ciśnienie rośnie a mózg domaga się zwiększenia serotoniny. Po jakimś czasie, przy stresie chronicznym nie jesteśmy już np. w stanie rozluźnić mięśni karku – bo stale mamy je napięte. Stres chroniczny doprowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych a także licznych skutków psychologicznych – dlatego ważnym jest by umieć rozpoznać czy czasem nie jesteśmy już jego ofiarami.
A jakie objawu stresu chronicznego związanego z pracą znamy?
- Czy masz trudności z zasypianiem, stale myślisz przed snem o pracy (tym czego nie załatwiliśmy w dniu dzisiejszym lub tym co mamy do zrobienia jutro)?
- Czy odczuwasz nieokreślone pobudzenie lub agresję w pracy, która odbija się na rodzinie bądź kolegach z pracy?
- Czy odczuwasz niepokój – albo stale, albo w postaci nagłych napadów lęku?
- Czy masz trudności z koncentracją w pracy? Masz poczucie, że dawniej „łatwiej” się pracowało?
- Czy zdarza ci się nie przyjść do pracy dlatego że czujesz się zbyt zmęczony by podołać kolejnemu dniu?
- Czy Twoja praca przestała cię cieszyć i nie masz poczucia że coś dobrego w zakresie zawodowym może cie w tej firmie spotkać?
- Czy poczucie przytłoczenia obowiązkami powoduje że miewasz nastroje depresyjne?
- Czy zwiększyłeś spożycie alkoholu po pracy by się „wyluzować”?
- Czy zdarza ci się reagować nagłym niepokojem kiedy dzwoni służbowy telefon bądź ktoś wchodzi do Twojego pokoju?
- Czy częściej kupujesz coś słodkiego do pogryzania w pracy?
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś „tak” warto zastanowić się nad tym, czy Twoja praca nie kosztuje Cię zbyt dużo i popracować nad zmianą – pracy bądź nastawienia.