Pracuj, a pracodawca zapewni ci godny pochówek

Godny pogrzeb zamiast godnej pensji? A może obok godziwego wynagrodzenia? Nie wiemy bowiem dokładnie, ile zarabiają pracownicy w firmie Costan we Włoszech, dla których firma uruchomiła „pakiet pogrzebowy” – dość niestandardowy motywator. Z ulgą na pogrzeb w zamian za wykonaną pracę spotkaliśmy się już w marcu. Tamta sytuacja była jednak jednostkowa. Włoska fabryka lodówek i chłodni, pakietem pogrzebowym otoczy prawie 900 pracowników firmy.

Na czym polega nietypowy dodatek pracowniczy?

Otóż każdy pracownik firmy otrzyma bon o wartości 5 tys. Euro. A raczej bon ten otrzyma rodzina pracownika po jego śmierci. Bon ma służyć pokryciu kosztów pogrzebu, choć jego wartość można też przekazać na cel dobroczynny. Nie jest to pierwsza umowa firm z zakładami pogrzebowymi – w zeszłym roku inna włoska firma załatwiła pracownikom zniżkę pogrzebową – koszt pogrzebu pracownika w ramach umowy z firmą pogrzebową wyniesie jedynie 2449 Euro, a dodatkowo firma zapewnia druk i rozklejanie klepsydr.

Po raz kolejny prawdziwe okazuje się stwierdzenie że na tym świecie pewna jest jedynie śmierć i podatki. Tym bardziej, że aby skorzystać z pakietu prawdopodobnie trzeba pracować aż do śmierci w firmie. Czyżby Włosi zamierzali stworzyć europejskie pojęcie salarymana? (salaryman – Japończyk pracujący w jednej firmie przez całe życie) a może chodzi o włoską wersję karoshi (japońskie określenie na śmierć z przepracowania).