Mój przełożony bez wahania wepchnąłby mnie pod autobus

Ufacie swoim przełożonym czy też macie wrażenie, że dla ratowania własnej skóry bez żadnych wyrzutów sumienia wepchnęliby was pod nadjeżdżający autobus? Choć aby zachować dobrą atmosferę w pracy powinniśmy móc zaufać przełożonym, to tak naprawdę większość z nas im nie ufa a co trzecia osoba uważa, że jego szef jest dwulicowy.

Bardzo interesujące zarówno z punktu widzenia pracowników jak i pracodawców badanie przeprowadził na Uniwersytecie Floryda profesor Wayne Hochwarter. Otóż badając relacje między podwładnymi a ich przełożonymi odkrył, że w większości przypadków pracownicy nie ufają swoim przełożonym. 29% z nich uważa, że jego szef byłby skłonny wepchnąć go pod autobus, jeśli tylko dzięki temu mógłby uratować swoje stanowisko. 40% pracowników spotykając swojego szef an ulicy najchętniej odwróciłoby się i udawało że go nie zna, a 34% uważa, że ich przełożony jest osobą fałszywą.

Pracownicy nie szanują też swoich przełożonych. 41% uważa że są leniwi i biorą pieniądze za nic nie robienie.

Niestety brak zaufania do szefa odbija się na pracownikach – z badań wynika, że ci którzy nie wierzą w szczerość relacji ze swoim przełożonym są bardziej zestresowani w pracy, gorzej sypiają i mają obniżone poczucie własnej wartości.