Młodzi pracownicy zestresowani bardziej niż starsi

Jak bardzo stresuje Cię Twoja praca? Niewiele? To masz naprawdę sporo szczęścia! Jak wynika z badań Badenoch & Clark , przeważająca większość (84%) pracowników czuje się zestresowanych, a co siódmy uważa, że stres w jego pracy jest ogromny i przytłaczający. Najbardziej zaś, stresują się najmłodsi. Ciekawe dlaczego…

Spośród najmłodszej grupy pracowników (do 24 roku życia), mocno zestresowany jest co piąty. W przypadku pracowników powyżej 55 roku życia, tylko co dziesiąty. Stres odczuwany w pracy coraz częściej przyjmuje formę stresu chronicznego, czyli takiego, który przestaje być odczuwany. Nie pomaga tu weekend, ani dodatkowe wolne od pracy. Chroniczny stres prowadzi zaś do obniżenia produktywności – pracujemy wolniej i mniej efektywnie. W efekcie terminy gonią nas coraz bardziej,a przełożony coraz mocniej na nas naciska. Efekt? Błędne kolo stresu, z którego nie ma ucieczki. Nie pomoże nawet zwolnienie się z pracy, gdyż wtedy stres może nasilić się jeszcze mocniej – pozostajemy przecież bez środków do życia. Badania które jakiś czas temu przytaczałam mówią wprawdzie o tym, że czasem zdrowiej jest być bezrobotnym, ale zwalnianie się po to by zredukować stres nie jest zbyt rozwojowe dla naszej kariery.

Dlaczego młodsi bardziej się stresują niż starsi? Gdyż brak im doświadczenia życiowego, które pozwala ocenić jaka sytuacje jest już „warta stresu” i mobilizacji organizmu, a jaka nie. Ponadto, młodzi pracownicy mają w dużej mierze większy pęd ku karierze – dlatego też wymagają od siebie nieco więcej niż pracownicy starsi, którzy osiągnęli już określone pozycje. Młodsi pracownicy częściej mają też młodszych przełożonych, którzy nie zawsze wiedzą, jak zarządzać zespołem tak, by go wspierać a nie dodatkowo stresować.

Czy Wy mieliście poczucie, że na początku kariery stresowaliście się mocniej niż obecnie?