Jak radzić sobie z niekompetentnym szefem?

Nie zawsze mamy szansę trafić na szefa, który jest prawdziwym liderem. Bywa, że naszemu przełożonemu wiele brakuje do ideału. Mamy wtedy do wyboru dwie opcje – zrezygnować z pracy, bądź nauczyć się postępować z niekompetentnym szefem i radzić w trudnym środowisku pracy. Jak? Oto kilka sugestii:

Błyszcz – niezależnie od tego, jak niekompetentny jest twój szef nie pozwól, aby jego niekompetencja spłynęła na Ciebie. Staraj się być tak dobry w pracy jak tylko możesz. Oczywiście ryzykujesz takim zachowaniem niechęć szefa, ale znacznie więcej stracisz, jeśli dasz się sprowadzić do jego poziomu.

Zabezpieczaj tyły – niekompetentni szefowie często mają tendencję do przypisywania sobie cudzych zasług. Pamiętaj o tym, aby mieć kopie zapasowe projektów na pendrivie oraz w miarę możliwości zadbaj o to, aby wszyscy koledzy wiedzieli że pracujesz nad danym, projektem, zanim szef zdąży przypisać sobie wszystkie zasługi.

Buduj własny wizerunek – w kontakcie z innymi, w Internecie, w rozmowach z klientami – buduj wizerunek specjalisty. Wizerunek konkretnej osoby, a nie firmy. Dzięki temu to Ty zostaniesz zapamiętany przez kontrahentów i dyrektorów innych działów.

Miej dystans – jeśli Twój szef zirytuje cię swoimi nietrafionymi pomysłami czy zarzutami postaraj się być ponadto. Pamiętaj i tym, że to jego linia obrony i sposób radzenia sobie z brakami własnej wiedzy – ty jesteś przecież ponad to.

źródło:lifespy.com