Elastyczność czasu pracy – czego pragniemy?
01 września, 2012
Coraz więcej mówi się o pracy elastycznej. Większość pracowników chciałaby pracować elastycznie,a pracodawcy są temu niechętni. Co to jednak znaczy pracować elastycznie i jakie możliwości pracy elastycznej mają do dyspozycji pracodawcy. Czego oczekują pracownicy?
Croner Solutions przeprowadził badanie wśród pracowników pytając ich o to, jakich form elastycznej pracy oczekują. Oto wyniki:
- 19% chciałoby móc kondensować godziny pracy , by móc mieć więcej wolnego (np. od poniedziałku do czwartku pracować po10 godzin, by piątek mieć wolny)
- 18% chciałoby móc pracować z domu
- 12% chciałoby móc pracować w częściowym wymiarze etatu
- 12% chciałoby mieć możliwość odbierania nadgodzin w formie wolnego
- 6% marzy się opcja przychodzenia do pracy na którą chcą (pracujemy wtedy w pełnym wymiarze, ale zaczynamy prace o tej, o której nam wygodnie)
Jak widać, narzędzi pracy elastycznej i jej form mają pracodawcy pod dostatkiem, przy czym jedno nie wyklucza drugiego – pracodawca mógłby oferować zarówno opcję pracy zdalnej, obioru nadgodzin wolnym i kumulacji godzin pracy – a pracownik wybierałby sobie z tego arsenału to, co mu odpowiada. Jakie elementy pracy elastycznej byłyby najbardziej ważne dla was?