Co robimy, kiedy pracujemy z domu?

Czy pracownik, który pracuje zdalnie, rzeczywiście pracuje? Wiele firm, w związku z oczekiwaniami pracowników, coraz częściej umożliwia pracę zdalną (w pełni lub częściowo – np. kilka dni w miesiącu). Pracodawcy jednak obawiają się, że pracownik nie nadzorowany, nie będzie pracował. Co rzeczywiście robią pracownicy, kiedy pracują z domu?

Okazuje się, że obawy pracodawców nie są takie całkiem bezpodstawne. Jak wynika z badań instytutu badawczego Wakefield Research, pracownicy pracujący w domu nie spędzają pełnych 8 godzin na pracy. A co robią?

Oczywiście nie robią tego przez pełne 8 godzin, tylko w „tak zwanym międzyczasie”- w biurze żadna z tych opcji nie byłaby jednak możliwa prawda?

Pomimo tych wszystkich czynności, które pracownicy pracujący z domu uskuteczniają w oficjalnym czasie pracy i tak praca zdalna okazuje się być znacznie bardziej efektywna niż praca w biurze. To naprawdę ciekawe – okazuje się bowiem, że jeśli nie musimy chodzić do biura, to nie tylko zrobimy wszystko to, co powinniśmy zrobić będąc w biurze (a nawet nierzadko więcej), ale również zdążymy ugotować obiad czy nieco się odstresować przy grze video. Po pracy mamy zatem więcej czasu na nasze hobby czy po prostu jesteśmy mniej zmęczeni, bo zdążyliśmy już nieco odpocząć.

Czy zatem – nawet mimo świadomości, że pracownik pracujący z domu może się zdrzemnąć w czasie za który płaci pracodawca – praca zdalna i tak nie opłaca się pracodawcy bardziej?