Zawody bez stresu

Jak bardzo stresujecie się w pracy? Media donoszą, że poziom stresu w naszych firmach rośnie, a jego destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie owocuje coraz częstszymi chorobami i wypaleniem zawodowym – czy nie miło by było mieć pracę bezstresową?

Serwis CareerCast przygotował ranking najmniej stresujących zawodów – oczywiście przygotowano go o dane z amerykańskiego rynku pracy – ciekawe jednak, czy ich wskazania pokrywałyby się z naszym rynkiem pracy.

Co wzięto pod uwagę analizując poziom stresu w ramach określonej pracy? Przede wszystkim stres psychiczny rozumiany jako wiele zmiennych takich jak m.in. poziom rywalizacji, konieczność bycia dokładnym, narażanie własnego życia lub życia innych, wymagania dotyczące inicjatywy i inne. Poza tym przeanalizowano również obciążenie fizyczne (wymagania dotyczące sprawności fizycznej), dochód (obecny oraz możliwy w sytuacji awansu), perspektywy zatrudnienia (bezrobocie w danym zawodzie i perspektywy wzrostu zatrudnienia), środowisko pracy (aspekty fizyczne i emocjonalne – np. przeciążenia fizyczne czy dostępna przestrzeń).

Na koniec, wynik punktowy we wszystkich kategoriach pomnożono przez rzeczywistą ilość godzin pracy w danym zawodzie i podzielono przez normę pracy (40 godzin tygodniowo) – założenie było tu takie, że praca w większym wymiarze godzin, również będzie bardziej stresująca.

Jak po takiej analizie wygląda ranking?

  1. specjalista w zakresie naprawy instrumentów muzycznych – całkiem niezły dochód, małe wymagania w zakresie stresu, ale niezbyt szerokie opcje na rozwój
  2. technik danych medycznych – całkiem szerokie perspektywy zatrudnienia i niskie wyniki w pozostałych obszarach
  3. aktuariusz – profesjonalista z dziedziny obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych – choć praca aktuariusz wydaje się wymagająca, w rankingu wyniki były niskie. Spory dochód tez nie pozostał bez znaczenia.
  4. operator wózków widłowych – wprawdzie obciążenia fizyczne bywają na tym stanowisku dość znaczne, ale brak psychicznych oraz wysokie (w USA) pensje, wynagradzają ten fakt.
  5. serwisant sprzętu gospodarstwa domowego – pracownicy mocno poszukiwani – zatem możliwości zarobkowania spore. I choć wymaga się tu precyzji i dokładności a także pracowników gonią terminy, to mimo wszystko ogólna punktacja wskazuje na niskie obciążenie stresem.
  6. asystentka lekarza – warunki pracy spokojne i bez obciążeń fizycznych
  7. bibliotekarz – średnia zarobków w USA to 53 tys. $ rocznie – co niewątpliwie sprzyja zadowoleniu z pracy
  8. młodszy księgowy – przyjazna atmosfera pracy, brak obciążeń fizycznych oraz wysoki dochód zapewniły temu stanowisku miejsce w pierwszej 10tce
  9. stroiciel pianin – niska ilość specjalistów i brak pośpiechu w pracy to główne czynniki wpływające na brak stresu u stroicieli
  10. dozorca – mimo niekiedy niełatwych warunków pracy, jest to zawód który nie wymaga zbyt wiele od pracownika. Spokój i mała ilość zadań decydują o bezstresowości

fot.:Alexander Nicholson-Ward/SXC.hu