Urlop wykorzystany z „naddatkiem” a wypowiedzenie
Po przepracowaniu pierwszego roku pracy, w każdym kolejnym roku przysługuje nam całość urlopu wypoczynkowego już od początku roku. Czyli w teorii, jeśli mamy 20 dni przysługującego urlopu, to możemy wykorzystać całość już w styczniu. Gdybyśmy tak zrobili, a w lutym złożyli wypowiedzenie to jak rozlicza się już wykorzystany „z naddatkiem” urlop?
Zdarza się, że pracownik wykorzysta w pracy urlop w ilości większej niż wynikałoby to z miesięcznego rozliczenia urlopu – np. w na przełomie kwietnia/ maja pojedzie na trzytygodniowy urlop (15 dni urlopu), a gdyby obliczać urlop proporcjonalnie miesiąc do miesiąca, to do końca mają przysługiwałoby mu zaledwie 11 dni urlopu (26/12 * 5 miesięcy). Zatem 4 dni pracownik otrzymał niejako „awansem”. Co stanie się z tym urlopem jeśli pracownik zostanie zwolniony ze skutkiem na koniec maja lub otrzyma wypowiedzenie?
Z urlopu wykorzystanego u pracodawcy, każdy pracodawca musi się w świadectwie pracy rozliczyć. W powyższej sytuacji, pracownik w świadectwie pracy otrzyma zapis, że wykorzystał już 15 dni z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego i w nowej pracy (zakładając że zacząłby ją od czerwca) będzie przysługiwać mu pozostała do 26 dni wymiaru część (czyli 11 dni urlopu)- mimo tego, że u nowego pracodawcy będzie pracować od 1 czerwca, czyli do końca roku przepracuje 7 miesięcy (a za 7 miesięcy powinno przysługiwać mu 16 dni).
Dla pracodawcy, który dał pracownikowi urlop „na wyrost” a pracownik postanowił się zwolnić, taka sytuacja nie jest finansowo korzystna – niejako pracodawca finansuje wtedy urlop do którego pracownik mógłby nie nabyć praw, gdyby go wcześniej nie zrealizował. (W naszym przykładzie, gdyby pracownik zwolnił się na koniec mają i nie wykorzystał wcześniej urlopu, to jego pracodawca musiałby zapłacić zaledwie za 11 dni urlopu, a tak zapłacił za 15 wykorzystanych dni). Czy pracodawca ma wtedy prawo żądać rekompensaty od pracownika lub dokonać odliczenia urlopu z wynagrodzenia pracownika?
Zdecydowanie nie!
Pracodawcy nie pozostaje nic innego jak pogodzić się z tym, że pracownik urlop wykorzystał.
Co pracownik może zrobić w sytuacji, w której pracodawca dokona odliczenia (czyli pomniejszy wypłatę)? Wtedy należy przesłać do pracodawcy wezwanie do zapłaty na brakującą kwotę. A jeśli to nie pomoże, pozostaje PIP i sąd pracy. Pracodawca nie może dokonywać odliczeń bez zgody pracownika (pomijając już fakt, że w przypadku urlopu, takiego odliczenia nie ma prawa wymagać).