Realna minimalna pensja na świecie
W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi w przeliczeniu na godzinę 9,5 zł brutto. W Australii (która ma najwyższą płacę minimalną, na godzinę zarabia się 51 zł brutto. Spora różnica prawda?Tak naprawdę jednak nie to jest ważne, jaka jest minimalna pensja, ale jaka jest jej siła nabywcza. Co z tego,że zarabiamy bardzo dużo, w kraju, w którym jest również bardzo drogo. Gdzie zatem zarobimy i jednocześnie kupimy za to najwięcej, a gdzie najmniej?
Ostatnio spędziłam w Polsce kilka dni z ludźmi z różnych krajów. Ciekawe w takich wakacjach jest to,że w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi turysta, wchodząc do restauracji wydaje albo okrzyk zachwytu „ale tanio” albo „ależ drogo”. Cena jest przecież ta sama – za to ich zarobki różne i w efekcie siła nabywcza inna.
Infografikę na temat realnej wartości pensji minimalnej przygotował International Business Times. Wzięli oni pod uwagę pensje minimalne w poszczególnych krajach i porównali je pod kątem tego, ile za tą pensję można nabyć, obliczając w ten sposób siłę nabywczą pensji minimalnej dla wszystkich krajów. Krajem do którego porównywano dane były Stany Zjednoczone. Dzięki temu mamy porównanie ile tak naprawdę zarabiamy biorąc pod uwagę to, co możemy za to kupić.
Największa siła nabywcza pensji minimalnej jest w Luksemburgu (10,37$) i we Francji (10, 17$). Na kolejnych miejscach znalazły się takie kraje jak: Australia, Belgia, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia.W Polsce siła nabywcza pensji minimalnej wynosi 4,19$ (zatem przy takim wynagrodzeniu stać nas zaledwie na niecałą połowę tego, na co stać osoby pracujące za najniższe wynagrodzenie w powyższych krajach). Nie mamy jednak najgorszej sytuacji. W Estonii siła nabywcza pensji minimalnej to zaledwie 2,53$. Na mniejsze zakupy niż nas stać też mieszkańców zarabiających najmniej w krajach takich jak Meksyk, Chile, Turcja, Słowacja, Czechy, Węgry i Portugalia.
Różnica między płacą minimalną a jej realnym, mierzonym siłą nabywczą odpowiednikiem, w naszym kraju jest największa (zarabiamy 2,56$ na godzinę, ale w porównaniu do tego co możemy za to kupić jest tak, jakbyśmy zarobili 4,19$). Co to oznacza? Niestety to, że praktycznie gdzie byśmy nie pojechali na wakacje, prawie zawsze będzie dla nas drożej.