Kosztowne certyfikacje w IT
Potwierdzenie umiejętności administratora Red Hat Enterprise Linux, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Zdobycie certyfikatu Oracle Database 11g Administrator Certified Associate – prawie 10.000 zł. Szkolenia Microsoft w zakresie narzędzi developerskich, to od kilkuset do kilkunastu tysięcy. Czy opłaca się robić certyfikacje w IT?
Czy na rynku pracy, na którym i tak już rządzą pracownicy, opłaca się inwestować kolejne tysiące złotych w certyfikacje? Przecież z pracą dla administratora nie ma problemu – niezależnie od tego, czy a certyfikat Red Hat czy nie.
W teorii, dobry pracownik znajdzie prace i liczą się konkretne umiejętności, a nie certyfikaty, ale… międzynarodowe korporacje często ich wymagają – to dla nich ułatwienie i pewność, ze pracownik zna się na określonej rzeczy na określonym poziomie i posiada taką samą wiedzę, jak pracownicy już zatrudnieni w firmie. Dlatego, jeśli marzy ci się praca w dużej korporacji lub chcesz mieć możliwość swobodnego szukania pracy za granicą, warto sprawdzić, jakie są najbardziej poszukiwane i cenione certyfikaty w Twoim obszarze specjalizacji i rozważyć zainwestowanie nawet kilku tysięcy złotych.
Warto pamiętać również o tym, że certyfikacje IT to nie tylko sam egzamin i nadanie kompetencji. To również serie szkoleń, które do certyfikatu przygotowują – zatem dają wiedzę i pewność opanowania materiału.
Najpopularniejsze certyfikacje w IT:
- Kursy Cisco – przeznaczone dla architektów i administratorów
- Szkolenia Microsoft – przeznaczone zarówno dla developerów jak i .administratorów. Koszty certyfikacji w zależności od poziomu wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
- Szkolenia Red Hat – dla administratorów Linux.
- Oracle – dla środowisk bazodanowych i rozwiązań sprzętowych i aplikacyjnych klientów Oracle.
- VMware – dla architektów i administratorów. Obejmuje głownie cloud computing,wirtualizację centrów przetwarzania danych i stacji roboczych.