Kiepskie strony bycia szefem

Czy chciałbyś awansować na stanowisko kierownicze? Jeśli tak uważasz – zastanów się. Może się okazać, że wcale nie byłbyś szczęśliwszy. Praca na stanowisku kierowniczym to mnóstwo wyrzeczeń, które wcale nie dają zadowolenia.

Chartered Management Institute przeprowadziło badania (w Wielkiej Brytanii) na managerach i kierownikach chcąc sprawdzić, jak wygląda ich życie zawodowe. Okazało się, że nie nazbyt różowo. Średnio manager pracuje 90 minut dziennie w niepłatnych nadgodzinach,co przekłada się rocznie na 9 tygodni dodatkowej, bezpłatnej pracy. Ponad 1/3 czuje się przeciążona nadmiarem obowiązków w pracy, prawie 20% cierpi na depresję, 42% odczuwa nadmierny stres, 60% odczuwa nieustanne zmęczenie, ale jednocześnie często cierpi na bezsenność, 47% doświadcza zaburzeń odżywiania (brak apetytu bądź przejadanie się) , 45% ma trudności z koncentracją, a kiedy ich zdrowie zaczyna szwankować aż 43% nie idzie na zwolnienie ze względu na to, iż „nie wypada” by manager chorował.

Jaki tego efekt? Otóż 1/3 managerów zmieniła by pracę bez zastanowienia, gdyby tylko otrzymali porównywalną ofertę.

Czy wasi szefowie też są przepracowani? I czy bycie szefem – w ramach takiej wizji – jest tym, co chcielibyście robić? Jakie plusy bycia szefem widzicie?