Bez języka obcego w Polsce coraz trudniej o pracę

Thank you in different languagesWymóg znajomości języka angielskiego pojawia się już w co czwartym ogłoszeniu o pracę w Polsce. To znacznie częściej niż w innych krajach Europy.

Czy warto uczyć się języków obcych? Nie tylko warto – jeśli chcesz robić karierę może okazać się, że bez tego ani rusz. Według analiz przeprowadzonych przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna, konieczność znajomości angielskiego występuje w 25% ogłoszeń o pracę w Polsce. 13% ogłoszeń kierowanych jest do osób ze znajomością języka niemieckiego, a 2,5% francuskiego.

Pracodawcy za granicą również wymagają znajomości języków obcych, ale nieco rzadziej niż w Polsce. W Niemczech, Holandii czy Francji, znajomość języka obcego jest oczekiwana dwa razy rzadziej.

Głównym powodem tak dużego nacisku na języki obce w polskich ogłoszeniach o pracę jest duża ilość ofert pracy z centrów usług wspólnych, które należą do największych pracodawców w Polsce. Podobnie jest również z pracą w obszarze IT, w  której język angielski jest praktycznie niezbędny. Jeśli zatem myślisz poważnie o pracy nie zwlekaj i popraw swoją znajomość języka obcego lub zacznij uczyć się kolejnego. To nie tylko dobre dla Twojej kariery, ale również rozwoju intelektualnego.