Listopadowe inspiracje na poprawę sytuacji zawodowej w czasie pandemii
Listopadowa aura nie nastraja optymistycznie. Szybko się ściemnia, a dni często są szare i pochmurne. Ponadto zewsząd płyną przygnębiające newsy o trudnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Łatwo popaść w marazm i jesienną chandrę. Zastanawiasz się, ile jeszcze wytrzymasz w obecnym miejscu zatrudnienia? Może warto wykorzystać długie jesienne wieczory na wysłanie CV lub uzupełnienie dotychczasowych kwalifikacji.
Bez wątpienia rok 2020 jest przełomowy. Niejeden z nas chciałby, aby się już skończył.
Niektóre branże się zamykają: najbardziej ucierpiała turystyka i eventy, z której zniknęło aż 13,2% firm, po niej branża związana z kulturą i sztuką 10,8%, następnie edukacja przedszkolna i działalności związana ze sportem, w tych kategoriach z rynku wyparowało odpowiednio 9% i 8,4% firm. Nieco lepiej, choć również ze znacznymi stratami, radzą sobie gastronomia 5,4% i branża usługowa 4,9%. (dane wg. Hrstandard.pl)
Taka jest rzeczywistość. Możemy się buntować lub odczuwać apatię, a mimo to prędzej, czy później zaakceptujemy te zmiany i podążymy za nowym. (O tym, jak reagować na zmiany przeczytasz więcej w naszym artykule o tym jak radzić sobie z załamaniem i depresją).
Pod koniec roku, częściej myślimy o zmianie pracy
W wielu firmach, po letniej stagnacji, jesienią zaczyna się praca na całego – to wywołuje większy stres u pracowników i nasila objawy wypalenia – zwłaszcza jeśli urlop, który mieliśmy nie był zbyt długi i nie pozwolił na pełny odpoczynek. Jeśli dodamy do tego zmianę pogody, krótsze dni i ochłodzenie, które na większość z nas wpływa niekorzystnie odbierając nam energię do pracy, zaczynamy odczuwać znużenie obecnym miejscem pracy. W efekcie większa ilość pracowników, niż w pozostałych okresach roku, zaczyna myśleć – oraz działać – w kierunku zmiany pracodawcy.
Z punktu widzenia firm, jesień też jest dobrym okresem na poszukiwanie pracowników. Pracownicy są już obecni w firmie (w wielu firmach trudnością w zakresie rekrutacji latem, są urlopy pracowników, którzy za rekrutację odpowiadają). Poza tym, w grudniu oraz styczniu firmy opracowują nowe budżety – również w ramach spraw pracowniczych i zanim to nastąpi uzupełnia się kadrę.
Nowy Rok – Nowe perspektywy zatrudnienia
Wraz z Nowym Rokiem przyjdą nowe wyzwanie, i co ciekawe, szanse na podjęcie pracy w nowych branżach. Sektory, które przeżywają ożywienie to:
- produkcja (artykuł branża produkcyjna) wzrost o 25% np. motoryzacja, farmacja, chemia,
- budownictwo, prace remontowe, wzrost o 23%
- logistyka i transport – wzrost o 23%, w tym magazyny sortownie i pakownie, wszystko, co powiązane ze sprzedażą wysyłkową. Warto zaznaczyć, że np. popyt na kurierów wzrósł aż o 47%!
Już teraz pojawia się sporo ofert na grudzień i styczeń, które możesz znaleźć na infopraca.pl
Taki trend na rynku pracy daje więcej możliwość kandydatom na nowe, lepsze miejsce pracy. Część z tych ogłoszeń wiąże się z przebranżowieniem lub zmianą profilu zawodowego.
Wykorzystaj czas, który spędzasz w domu
Zamknięte kina, nieczynne restauracje, zakaz koncertów i eventów, puste centra handlowe. Co tu robić w ciemne i długie jesienne wieczory? Najlepszy sposób na chandrę i czarne myśli to konstruktywne zajęcie i poczucie, że ten czas, który i tak spędzamy w domu, nie jest stracony.
Skoro już wiemy, jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy, może warto pomyśleć nad wyzwaniem i spróbować swoich sił w nowym zawodzie czy branży? To wymaga od nas uzupełnienia kwalifikacjach i wiedzy, pod szlifowania zdolności językowych. W efekcie możemy zaprocentować w nowym miejscu pracy.
- Sposoby na to, jak się dokształcić nie wychodząc z domu:
– Szkolenia i kursy online
– Zdalne szkoły zawodowe i podyplomowe
– Uniwersytety online
– E-learning, lekcje przez video komunikatory (np. z nauczycielami języków)
Teraz możemy się natknąć na bardzo promocyjne ceny (zdalne nauczanie jest tańsze). Warto też poszukać dofinansowania na kształcenie (Fundusze na rozwój z UE czy Urzędy Pracy).
- Darmowe źródła wiedzy to:
– Blogi z artykułami i portale branżowe np. blogi o tematyce e-commerce
– Webinary i live, podcasty i audycje np. tokfm lub podcasty o motoryzacji
– Obserwowanie i słuchanie doświadczonych osób z danej dziedziny w mediach społecznościowych
- Wsparcie w wyborze nowej ścieżki :
– Zapytaj o wskazówki coacha lub doradcę kariery zawodowej. (Często usługi nie są drogie, a pierwsza sesja nawet darmowa).
– Porozmawiaj z przyjaciółmi i zapytaj, gdzie widzą Cię zawodowo, które Twoje cechy i umiejętności pasują do konkretnych stanowisk
– Daj sobie czas i spokojnie zastanów się, co sprawia Ci radość, do czego masz talent i co jest Twoim hobby
Jeśli Twoim hobby jest motoryzacja, zobacz wpis o zawodach dla wielbicieli aut.
Co zrobić, aby nam się chciało tak, jak nam się nie chce?
Gdy brakuje nam nam motywacji, łatwo jest popaść w depresję. Wszechobecny wirus i negatywne wiadomości w mediach mogą się przyczynić do wzmożonego uczucia strachu i niemocy. Poradnik o tym, jak zmienić swoje samopoczucie i poradzić sobie z negatywnymi emocjami znajdziecie tutaj
A gdy brakuje nam zapału i się “nie chce”, wynika to z tego, że gubimy się w naszych myślach i pesymistycznych scenariuszach. Metoda do poradzenia sobie z nimi, zaczerpnięta jest z filozofii stoickiej od niejakiego Zenon z Kition.
Pomaga ona odciągnąć uwagę od tego, czego się boimy i przekierować ją na, to co jest w zasięgu naszych możliwości. W efekcie wskrzesza w nas energię na konkretne działania.
Oto rady antycznej filozofii stoickiej:
- W natłoku zdarzeń rozróżnij te, na które masz wpływ, od tych, na które nie masz wpływu. Wybierz, aby myśleć i mówić tylko o tych, które możesz zmienić, resztę odpuść.
- To, na czym skupiasz uwagę – rośnie w siłę, zamiast skupiać uwagę na problemie, skup ją na rozwiązaniach.
- Zamiast definiować dalekie i nierealne cele, zdefiniuj swoje lęki.
Wypisz je, popatrz na nie z dystansu i zastanów się, co możesz zrobić, aby się od nich oddalić. Naszą moc, możemy czerpać z planowania i zmiany myślenia na pozytywne.
Więcej o tej metodzie znajdziesz w video z wystąpienia na TEDx.
Zobacz też wpis:
„Jak nie stracić z oczu swojej kariery”
Autor: Patrycja Kuba
zdjecie: Alex Geert, Unsplash photo