Więcej przyjaciół = wyższe zarobki?

Według badaczy brytyjskich, większa ilość przyjaciół w dzieciństwie procentuje w przyszłości…wyższymi zarobkami. Badana prowadzone w sposób długofalowy przez kilkadziesiąt lat wykazały, że dzieci, które w szkole nawiązywały więcej znajomości i były bardziej popularne, w późniejszym, dorosłym życiu zarabiają więcej.

Jak podaje Interia, naukowcy obliczyli nawet ekonomiczny wymiar przyjaźni. Każdy z przyjaciół w szkole przekładać ma się na średnio 2% wzrost zarobków w wieku dorosłym. Badania w tym temacie prowadzono blisko 50 lat. Najpierw spytano dzieci w wieku szkolnym o liczbę znajomych a następnie, ankietowano badanych co kilka lat, pytając między innymi o wysokość zarobków.

Taka zależność może wiązać się z bardzo oczywistymi psychologicznie założeniami. Dzieci które mają więcej przyjaciół w szkole z reguły są bardziej przyjacielskie, otwarte, elastyczne oraz nastawione na relacje między ludzkie – a takie cechy procentują również w życiu zawodowym. Dodatkowo, mając większe grono znajomych łatwiej jest znaleźć dobrą pracę, szerszy jest bowiem nasz kontekst społeczny.
Badania potwierdzają więc de facto to, co wiemy od dawna. Co nie zmienia faktu, że warto zachęcać dzieci do tego by nawiązywały kontakty z rówieśnikami!

A jak to wygląda u was? Czy byliście popularni i czy przekłada się to na wasze obecne zarobki? I czy łatwiej znaleźć pracę mając wielu znajomych?