Nie otrzymałeś wynagrodzenia na czas? Żądaj odsetek
Pracodawca, który spóźnia się w wypłatą wynagrodzenia, poza uregulowaniem należności, może zostać zobowiązany również do wypłaty odsetek za nieterminową wypłatę pensji.
Jakiej wysokości odsetki należą się pracownikowi? Nie niższe niż ustawowe – zatem jeśli regulamin wynagradzania nie przewiduje bardziej korzystnych dla pracownika ustaleń, pracownik ma prawo do odsetek w wysokości ustawowej (obecnie 13% w skali roku, wg Rozporządzenia Rady Ministrów z 4 grudnia 2008r).
Przykładowo – pracodawca powinien wypłacic pracownikowi wynagrodzenie za maj do 10 czerwca, ale do dziś nie wypłacił zaległego wynagrodzenia (za lipiec wypłacił). Od powstania zaległości minęło zatem 58 dni. Zakładając, że pracownik zarabiał 2000 zł brutto, odsetki wynoszą : 2000 x 58 x 13 i tą kwotę dzielimy przez 365 dniw roku = 40 zł 60 groszy.
Od kiedy nalicza się odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia? Od pierwszego dnia uchybienia terminu płatności – czyli jeśli w regulaminie wynagradzania wypłata powinna być dokonana do 10 sierpnia, to już od 11 sierpnia nalicza się odsetki (aż do dnia wypłaty wynagrodzenia). Podstawą obliczania odsetek jest kwota brutto wynagrodzenia.
Czy pracodawca zawsze musi wypłacić odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia? Niestety nie – pracownik może ich żądać, ale bez wyraźnego żądania ze strony pracownika, pracodawca nie musi takich odsetek wypłacać (chyba że takie ustalenie jest zawarte w umowie o pracę między pracownikiem a pracodawcą). Jeśli pracodawca odmówi wypłaty odsetek za zalegle wynagrodzenie pozostaje droga sądowa. Podstawą prawną jest tu Kodeks Cywilny art. 481 § 1. Warto pamiętać również o tym, że jeśli decydujemy się na skierowanie sprawy do sądu, to pracodawcy, poza nakazem wypłaty odsetek grozi również grzywna za nieterminowe regulowanie wynagrodzeń, które jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Na pracodawcę może zostać nałożona kara w wysokości 1000 – 30.000 zł