Konkurencyjne wynagrodzenie – czego się spodziewać?

W wielu ofertach pracy pojawia się stwierdzenie „oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie” – co to może oznaczać?

Konkurencyjne wynagrodzenie, to jedno z najczęściej spotykanych określeń w części „oferujemy”. W Polsce niestety nie ma zwyczaju podawać w ogłoszeniach o pracę kwotę oferowanego wynagrodzenia – tak jak ma to miejsce na zachodzie. Dlatego też, pracodawcy, którzy chcą w ogłoszeniu rekrutacyjnym napisać cokolwiek na temat wynagrodzenia, najczęściej używają jednego z dwóch stwierdzeń „wynagrodzenie adekwatne do wyników pracy” (czyli najczęściej wynagrodzenie prowizyjne – w całości bądź części) oraz „konkurencyjne wynagrodzenie”. Co znaczy to drugie określenie?

Otóż „konkurencyjne wynagrodzenie” będzie oznaczać, że pracodawca proponuje na danym stanowisku wynagrodzenie, które jest zbliżone do średniej rynkowej na danym stanowisku i przy danym typie firmy (mała – duża, Polska – zagraniczna). Takie dane pracodawcy czerpią z dwóch źródeł- raportów płacowych (w przypadku dużych firm) oraz obserwacji rynku i wyciągania średniej z proponowanych przez kandydatów kwot.

Oferta z konkurencyjnym wynagrodzeniem w praktyce zatem oznacza, że mamy równie duże szanse na trafienie do firmy, która płaci odrobinę powyżej średniej jak i takiej, w której dostaniemy nieco więcej niż średnia w branży, ale na to, że będzie to jedno z najwyższych wynagrodzeń raczej nie ma co liczyć. Oczywiście, bardzo często wynagrodzenie będzie też zależne od tego jak wypadnie kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej, co potrafi, oraz jaką ma konkurencję.