O jak dużą podwyżkę poprosić szefa?

Woman with lots of moneyChcesz więcej zarabiać? Zamierzasz poprosić szefa o podwyżkę? Musisz przygotować się wcześniej na pytanie o to, jak dużą podwyżkę chciałbyś otrzymać. Uważaj – to co powiesz świadczy o twoim rozsądku oraz poczuciu własnej wartości.

Większość szefów, kiedy pracownik przychodzi prosić o podwyżkę, pyta ich o wysokość kwoty, jaka pracownika by zadowoliła. I choć najchętniej zdublowałbyś swoją pensję, to musisz odpowiedzieć tak, by wilk był syty i owca cała – czyli by pracodawca uznał Twoje oczekiwania za w miarę rozsądne, a ty jednocześnie byś nie czuł się sfrustrowany, jeśli podwyżkę otrzymasz.

Zbyt wysokie oczekiwania – czyli podwyżka rzędu 50% mówi Twojemu szefowi o tym, że masz nierealistyczne oczekiwania i nieco przesadzasz. Większość szefów (jeśli nie będzie w podbramkowej sytuacji) na taką podwyżkę nie wyrazi zgody i dodatkowo uznają, że jesteś pracownikiem, na którego nie można liczyć, bo skoro masz tak wysokie oczekiwania, to najprawdopodobniej i tak odejdziesz, nawet jeśli szef da ci 25% więcej.

Zbyt niskie oczekiwania – podwyżka o 1-3% daje sygnał, że bardzo nisko się cenisz i nawet w Twojej opinii, nie zasługujesz na sensowne uposażenie. Oczywiście taką podwyżkę dostaniesz, ale czy zadowoli cię 50 zł?

Jak przygotować się do określenia kwoty podwyżki?

Generalnie rozsądna podwyżka (choć wszystko zależy od kwoty bazowej) to około 8-15%. Zostaw sobie zapas 2-3% na negocjacje.