3 elementy struktury firmy, które zwiększają szanse na lepsze wynagrodzenie
Czy twoja pensja zależy jedynie od twojego doświadczenia zawodowego, wiedzy i efektywności pracy? Niestety nie. Statystycznie, dwie osoby o identycznych kompetencjach i produktywności zarobią różnie w zależności od rodzaju firmy w jakiej będą pracować. Od czego zatem – od strony przedsiębiorstwa – zależy szansa na lepsze wynagrodzenie?
Z analizy dokonanej przez NPB w ramach raportu Ankietowego Rynku Pracy 2014 r. wyłania się obraz trzech cech, które pozytywnie wpływają na szanse na wyższe wynagrodzenie u pracownika – niezależnie od jego kompetencji, doświadczenia czy efektywności pracy. Są to:
Wielkość firmy
- Osoby zatrudnione w firmach zatrudniających między 50-250 osób mają 1,8 x większą szansę na lepsze zarobki niż pracownicy zatrudnieni w firmach zatrudniających poniżej 50 osób.
- Osoby zatrudnione w firmach o liczbie pracowników powyżej 250 aż o 2,2 x
Dominująca kategoria pracowników
Na wyższe zarobki mają szanse pracownicy firm, zatrudniających głownie:
- Pracowników produkcyjnych z wyższym wykształceniem (2,7 x większe szanse ni firmy zatrudniające głównie pracowników produkcyjnych bez wyższego wykształcenia)
- Pracowników biurowych bez wyższego wykształcenia (2,6 x większe szanse)
- Pracowników biurowych z wyższym wykształceniem (4 x większe szanse)
Stosowanie nadgodzin
Pracownicy firm, w których nadgodziny były stosowane mają 1,5 x większe szanse na wyższe wynagrodzenie, niż pracownicy firm, w których nadgodziny nie są stosowane.
A co nie sprzyja wyższym zarobkom?
- Zatrudnienie w firmie, która stosuje głównie umowy na czas określony (połowę mniejsze szanse na wyższe zarobki niż w firmach zatrudniających na czas nieokreślony)
- Zatrudnienie w firmach, które stosują niepełne wymiary zatrudnienia (7 raz mniejsze szanse na wysokie wynagrodzenie)