Więcej szminki by być bardziej kompetentną?

Czy kobieta z makijażem wygląda profesjonalnie czy wręcz przeciwnie? Czy istnieje taka ilość makijażu, która prędzej nam zaszkodzi niż pomoże – przynajmniej jeśli chodzi o życie zawodowe?

Badania nad wpływem ilości makijażu na postrzegane przymioty kobiety przeprowadziła firma Procter &Gamble wraz z Uniwersytetem w Bostonie. Wybrano 4 cechy kobiety – atrakcyjność, bycie lubianą, bycie kompetentną i poziom zaufania jaki wzbudza w odbiorcach. Grupę 25 kobiet (z różnych kręgów kulturowych) sfotografowano bez makijażu, a następnie dodatkowo w 3 fazach umalowania – naturalnym, profesjonalnym i wieczorowym. Następnie zdjęcia pokazano 149 mężczyznom, którzy mieli ocenić cechy kobiet (na podstawie wrażenia, które wywołało zdjęcie). Jakie były efekty?

Kobiety w pełnym makijażu oceniane były wyżej na wszystkich polach. Jedyna różnica polegała na tym, że kobiety, które miały mocno wycieniowane powieki, był oceniane jako mniej godne zaufania (za to bardziej atrakcyjne, lubiane i kompetentne).

Czy zatem makijaż w pracy to konieczność? Na szczęście inne badania ujawniły, że makijaż podnosi kobietom poczucie pewności siebie i samoocenę. I być może to właśnie ta pewność siebie sprawia, że wydajemy się bardziej kompetentne w makijażu. Jeśli zatem mimo braku tuszu i szminki jesteś pewna siebie, to może nie potrzebujesz się malować do pracy.

Źródło:huffingtonpost.com/