Szklana podłoga – praca kobiet w Arabii Saudyjskiej
Podczas gdy w Europie i kulturze zachodu w rozwoju kobiecych karier przeszkadza szklany sufit, który nie dopuszcza do wzbicia się ponad pewną (męską) normę po szczeblach kariery, w krajach kultury islamu, kobiety mają nieco inny problem, który można by nazwać „szklaną podłogą”.
O ile w Arabii Saudyjskiej z dumą ogłasza się każdy awans kobiety w świecie biznesu, nauki czy nawet w sferach rządowych,jako symbol otwarcia się na możliwość pracy kobiet i robienia przez nich karier (i oczywiście zmian jakie dzieję się w tej zamkniętej na pracę kobiet kulturze). O tyle prawdziwą trudnością jest niechęć do tego, by kobiety pracowały jako np. kasjerki w markecie czy w sprzedawczynie w sklepie z bielizną. Paradoksalnie, łatwiej w Arabii kobiecie zostać członkiem rady nadzorczej banku, niż dostać pracę merchandisera czy ekspedientki. To zjawisko, nazwano właśnie „szklaną podłogą”. Większość zwykłych, nie wymagających dużego doświadczenia czy wykształcenia prac, jest dla kobiet po prostu zamknięta. Co ciekawe, winni temu nie są tylko mężczyźni zabraniający kobietom pracy, ale również nastawienie części kobiet – co w efekcie sprawia, że praca na niższych stanowiskach jest społecznie „źle widziana”.
Aby Arabia mogła się rozwijać, a ludzie godnie żyć, potrzebnych jest więcej rąk do pracy – i to zarówno w kontekście rozwoju firm jak i zapewnienia bytu rodzinie – jeden etat dla mężczyzny nie pozwala już bowiem utrzymać rodziny. Zaledwie 16% kobiet w Arabii Saudyjskiej pracuje – a większość i tak jako nauczycielki. Choć kultura się zmienia i powstają takie miejsca jak Princess Noura bint Abdulrahman University in Riyadh – największy na świecie uniwersytet dla kobiet, to większość kobiet i tak nie ma szans na pracę – stanowisk specjalistycznych jest bowiem znacznie mniej niż „zwykłej” pracy w obsłudze klienta, biurze czy w sprzedaży.
Dla nas, Europejek, sytuacja kobiet w Arabii wydaje się niezwykle egzotyczna. Podczas gdy wiele z nas nie może przebić się na wyższe, obsadzone przez mężczyzn stanowiska, w Arabii kobiecie łatwiej o wysokie stanowisko naukowe niż bycie sprzedawczynią.
źródło:arabnews.com