5 przekonań, które odpychają kobiety od kariery technologiczno – inżynierskiej
W branży STEM (science, technology, engineering, math) – czyli branży technologiczno – inżynieryjnej brakuje kobiet. To obszar zdecydowanie zdominowany przez mężczyzn. Dlaczego? Czyżby kobiety nie interesowały się inżynierią i nie były dość dobre w ścisłych przedmiotach? Niekoniecznie. Okazuje się, że na drodze kariery kobiety w obszarze STEM stoi 5 przeszkód.
Badania, które przeprowadziły Kathrine W. Phillips , Erika V. Hall i Joan C. Williams na ponad 550 kobietach, które realizują się w rmaach przedmiotów ścisłych ujawniły 5 przekonan, które nie pozwalają kobietom w pełni oddać się pracy w obszarze STEM i odpychają je od kariery naukowca – ścisłowca czy inżyniera.
- Około 65% deklaruje, że jako nauowcy, musza pokazać więcej od swoich kolegów, by zostać równie docenionymi. W przypadku kobiet z czarnym kolorem skóry, sytuacja wygląda jeszcze gorzej – aż 77% kobiet uważa, że muszą dostarczyć więcej dowodów swojej kompetencji niż ich koledzy.
- Co czwarta kobieta mówi, że po urodzeniu dziecka, jej koledzy sugerowali, że od teraz powinna raczej zająć się dzieckiem i pracować nieco mniej niż dotąd.
- 41% Azjatek i 36% białych kobiet mówi, że czują presję w pracy, by zachowywać się „kobieco” zgodnie ze swoją rolą.
- Ponad 70% kobiet raportuje, że w ich środowisku pracy, kobiety nie wspierają się nawzajem (zgodnie z zasadą „skora ja przeszłam przez piekło, to ty też musisz”).
- 48% czarnych i 32% białych kobiet potwierdza, że bywają czasem brane za pomoc laboratoryjną lub sprzątającą.
W obliczu takich trudności, czy trudno się dziwić, że tak mało kobiet chce się realizować jako ścisłowiec?