Staż – jak go widzą pracodawcy?
Co najczęściej zarzuca się absolwentom? Brak doświadczenia zawodowego. A jak takie doświadczeni zdobyć? Najprościej na stażach i praktykach. Czy jednak wystarczy miesięczny staż, by pracodawca uznał, że już jesteśmy wystarczająco doświadczeni? Niestety nie. Ile zatem staży powinien mieć na koncie absolwent oraz jak długie powinny być staże?
W Polsce, staże dotowane przez UP trwały od 3-6 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach lub określonych projektach (np. projekt 7 życzeń, dotowany z UE) staże miały inną długość (we wspomnianym przypadku 5 miesięcy). Staży dotowanych nie wystarcza jednak dla wszystkich. Zatem sporo absolwentów (lub jeszcze studentów) decyduje się na staże bez dotacji – najczęściej bezpłatne. Ile powinien trwać taki staż, by ten czas rzeczywiście coś znaczył?
W USA, kraju, w którym stażowanie jest na porządku dziennym i nikt się o to nie złości (choć rzeczywiście często są to staże płatne) zapytano pracodawców o to, czego tak naprawdę oczekują. Ile staży na koncie powinien mieć absolwent oraz jak długo musi trwać staż, by się dla pracodawcy liczył. Oto jakie odpowiedzi uzyskano:
- Dla 42% pracodawców wystarczy jeden staż
- więcej – bo prawie połowa (49%) uważa, że optymalne są dwa staże
- 6% – 3 staże,
- 2% – 4 staże,
- a 1% przesadza, bo oczekuje 5 i więcej miejsc w których student stażował, zanim zacznie pracę.
A jak z długością stażu?
- Tylko dla 2%pracodawców wystarczy, jeśli staż trwa krócej niż 2 miesiące
- 11% uważa, że 2 miesiące są wystarczające
- 45% jest zdania, że dobry staż, to staż 3 miesięczny,
- 42% uważa, ze czas ten powinien wynosić przynajmniej 4 miesiące lub dłużej
Jak widać największe szanse na pracę, będzie mieć zatem absolwent, który w trakcie studiów był na dwóch stażach, z których każdy trwał przynajmniej 3 miesiące.