Praktyki wakacyjne – szansa na pracę po studiach
Wielu studentów, miesiące wakacyjne traktuje jako nagrodę i zasłużony wypoczynek po 9 miesiącach wytężonej pracy. Oczywiście, wypoczywać przez trzy miesiące jest przyjemnie- kiedy skończymy studia o tak długim urlopie można tylko pomarzyć. Warto jednak pomyśleć nieco o przyszłości i rozważyć opcję wakacyjnych praktyk, nawet wtedy, kiedy nie mamy obowiązkowych praktyk z uczelni „do odbębnienia”.
Nad praktykami w okresie wakacyjnym warto pomyśleć już teraz. Tak naprawdę, jest to ostatni dzwonek – do końca kwietnia te firmy, które oferują studentom coś więcej niż tylko parzenie kawy i adresowanie kopert, będą miały komplety praktykantów.
Niektóre duże firmy, oferują studentom praktyki płatne – takich jest zdecydowanie mniej, miejsca więc dość szybko się kończą. Tego typu praktyki znajdziemy jednak najczęściej w branżach IT i inżynierii – tu bowiem praktykanci wykonują realne zadania przynoszące firmie wartość dodaną. Zdecydowana większość praktyk, to praktyki bezpłatne, ale i tak warto z nich korzystać – mogą nam one pozwolić kiedyś na sensowną pracę w zawodzie.
Jak wybrać właściwy kierunek praktyk?
- Przede wszystkim zastanów się nad tym, co chcesz robić w życiu i w jakiej branży się za kilka lat widzisz. Nie musisz przecież robić praktyk dokładnie w tym kierunku, w którym się kształcisz – w przypadku wielu kierunków humanistycznych byłoby to zresztą dość trudne (gdzie bowiem znaleźć praktyki z filozofii lub religioznawstwa?)
- Zastanów się nad tym, jakie branże mogą być przyszłościowe wtedy, kiedy będziesz szukał pracy – postaraj się już w trakcie studiów konsekwentnie budować swoją ścieżkę kariery i markę na rynku pracy.
- Renoma firmy – wybierając firmę weź pod uwagę jej renomę na rynku. Praktyki w firmie, o której nikt z branży nie słyszał i o której nie ma żadnych informacji w Internecie mogą nieszczególnie przydać Ci się w przyszłości – w końcu miesiąc praktyk to jeszcze nie jest aż tak duże doświadczenie, aby móc nazywać się specjalistą, a z drugiej strony, firma „krzak” nie przekona Twojego potencjalnego pracodawcy, że coś umiesz.
- Wybierz firmę, w której w której chcesz pracować – jeśli masz już jakąś firmę, w której marzy ci się praca, spróbuj dostać się do niej na praktyki – nawet jeśli będziesz o pracę starał się za rok lub dwa, to, że byłeś konsekwentny zostanie Ci policzone na plus – zwłaszcza, jeśli się na praktykach sprawdzisz.