Pensja stażowa obowiązkowa?

Oddział brytyjski The Chartered Institute of Personnel and Development, międzynarodowej organizacji skupiającej osoby profesjonalnie zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi, postuluje wprowadzenie nowej formy wynagrodzenia – „stażowego”, które miałoby być obowiązkowe dla wszystkich firm, prowadzących staże dla absolwentów i studentów.

Z badań CIPD wynika, że 37% staży realizowanych w Wielkiej Brytanii, to staże bezpłatne. Takich ofert dla absolwentów  – ze względu na wysokie bezrobocie – jest coraz więcej. Jednoznacznych danych co to tego, jaki procent staży realizowanych w Polsce to staże bezpłatne nie udało mi się uzyskać, ale na raczej na pewno nie jest to mniejsza ilość.

Wynagrodzenie stażowe, miałoby wynosić 2,5 Funta / godzinę, a docelowo miałoby zapobiec nadużyciom że strony firm, które przyjmując stażystów, nie zapewniają im możliwości rozwoju i zdobywania doświadczenia, a jedynie wykorzystują sytuację, by zdobyć bezpłatnych pracowników. Według CIPD, wprowadzenie „pensji dla stażysty” mogłoby tez pozwolić na aktywizacje środowisk mniej zamożnych, które obecnie – ze względu np. na koszty dojazdu, nie są w stanie pozwolić sobie na udział w bezpłatnym stażu.

Jak uważacie? Czy podobny przepis byłby w Polsce również dobrym pomysłem?