Praca za granicą: co należy przygotować do bezpiecznego wyjazdu

Co roku do tymczasowej pracy za granicą wyjeżdża blisko 2,5 mln Polaków. Głównie jest to praca w Niemczech, Holandii czy Norwegii. W związku z tym, że sytuacja zw. z epidemią koronawirusa została opanowana, można zaobserwować, jak wzrasta zainteresowanie pracą sezonową w krajach europejskich. Dla wielu Polaków najdotkliwsze stały się teraz skutki kryzysu ekonomicznego, dlatego duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych i atrakcyjne zarobki w Euro są dla kandydatów bardzo kuszącą opcją.
Zanim zdecydujesz się na wyjazd, zobacz co trzeba wiedzieć i jak się przygotować. Dokąd, i na jakich warunkach możesz wyjechać, dowiesz się z lektury tego artykułu.

 

Gdzie można wyjechać do pracy sezonowej za granicą?

Już teraz wiele granic otworzyło się nie tylko na ruch w celach turystycznych, ale także na pobyty tymczasowe i stałe. Jednak każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic. Obecnie nie obowiązuje już kwarantanna i bez przeszkód Polacy mogą podróżować w celach zarobkowych do takich krajów jak:

Osoby jadące do pracy w tych krajach nie są poddawane kwarantannie, także po powrocie do Polski nie ma obowiązku izolacji. Po przyjeździe nie trzeba także okazywać zaświadczenia o stanie zdrowia. Nie wymaga się też dodatkowych badań np. testów na COVID dla pracowników spoza powyższych krajów.

Nieco inaczej wygląda sprawa w Wlk. Brytanii. Granice są otwarte, ale po przyjeździe obowiązuje dwu tygodniowa kwarantanna.

Natomiast kraje skandynawskie, utrzymują jeszcze dość mocne zaostrzenia  w przyjmowaniu do pracy osób z zagranicy. Np. w Norwegii, tylko osoby wcześniej mieszkające i pracujące mogą wrócić do kraju, ale dopiero po okazaniu świadectwa zdrowia potwierdzającego, że nie są zakażeni koronawirusem. Natomiast osoby chcące dopiero podjąć pracę zarobkową nie zostaną wciąż wpuszczeni na teren kraju. Z kolei w Finlandii zakaz wjazdu dla obywateli innych państw – w tym Polski – został przedłużony do 14 lipca.

Podobnie sytuacja wygląda w Danii i na Islandii, gdzie wjechać mogą tylko obcokrajowcy ze stałym meldunkiem, pozostałe osoby muszą się wstrzymać z wyjazdem do 31 sierpnia.

 

Jakich zaostrzeń w związku z pandemią można spodziewać się pracując za granicą?

Kiedy już wybierzesz kraj, do którego chcesz jechać, należy mieć na uwadze, że dany kraj może stosować swoje własne regulacje i zaostrzenia. Słowacja i Węgry zwlekały z otwarciem granic dla Polaków, do 20-ego czerwca, nadal obowiązuje tam nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Tak samo we Francji należy pamiętać o zakrywaniu twarzy w sklepach, sieciach handlowych i komunikacji publicznej.

Inne istotne zaostrzenia i dodatkowe wymogi, o których należy pamiętać to:

Co więcej, każdy pracodawca indywidualnie ma prawo do wprowadzenia własnych wyjątkowych warunków pracy, mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników.  Może to być np. tryb pracy zmianowy, dodatkowa kontrola przestrzegania zasad czystości, zmniejszona ilość osób pracujących w jednym pomieszczeniu, czy hali w tym samym czasie, a także zaostrzone normy bezpieczeństwa BHP, czy częstsze inspekcje pracy.

 

Jakie są konieczne przygotowania przed wyjazdem?

Bez względu na stan epidemii w Europie przyszli kandydaci do pracy za granicą powinni pamiętać o przygotowaniu konkretnych dokumentów i zaświadczeń wymaganych przez pracodawców. 

Przede wszystkim trzeba mieć przy sobie ważny:

Ponadto warto skompletować:

Pamiętaj także, aby się zabezpieczyć i sporządzić kopie tych wszystkich dokumentów w razie gdyby Cię okradziono.

 

Praca tymczasowa za granicą – jakich pracowników najczęściej poszukują:

Najbardziej poszukiwane stanowiska na tą chwilę to pracownicy produkcyjni w branżach najmniej dotkniętych kryzysem COVIDowym  przede wszystkim przemysł spożywczy – wysoki reżim sanitarny był już w tych zakładach wcześniej niż covid.

Praca za granicą w branży budowlanej jest niezmiennie w czołówce. Wśród pracodawców jest duże zainteresowanie pracownikami budowlanymi, w szczególności murarzami, cieślami, spawaczami.  

Do pracy sezonowej w Niemczech czy Francji, w okresie maj-lipiec, poszukuje się wśród Polaków przede wszystkim do prac rolnych, pracy przy zbiorach: owoców i warzyw.  A w Holandii także do ogrodnictwa szklarniowego (zbiór pomidorów, czy zbiór kwiatów). Nasilone zapotrzebowanie jest spowodowane tym, że pracownicy spoza strefy Schengen nie byli wpuszczani do tych krajów.

 

Praca za granicą

 

Zwiększoną ilość ofert pracy tymczasowej obserwuje się także w obrębie prac magazynowych, prac produkcyjnych czy halowych. A ostatnimi czasy, w krajach które przywróciły ruch turystyczny, wzrasta ilość ogłoszeń o pracę w sektorze usługowym, hotelarstwie i gastronomii.

→ Wiele aktualnych ofert pracy za granicą, także bez konieczności znajomości języka obcego, znajdziecie na portalu Infopraca.pl tutaj.

Wyjazd do pracy za granicą przez agencję

Z szukaniem pracy za granicą poprzez agencję pośrednictwa pracy, łączy się wiele mitów, pisaliśmy o tym więcej w artykule  > tutaj. Jeśli szukasz pracy właśnie przez agencję warto sprawdzić jej wiarygodność. Wszystkie agencje muszą być wpisane do rejestru agencji zatrudnieniawww.kraz.praca.gov.pl. 

To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że pośrednicy mogą pobierać opłaty tylko za pokrycie kosztów transportu, badań lekarskich oraz tłumaczeń, czy dodatkowych ubezpieczeń. Wszystkie inne koszty, będą już pobieranie bezprawnie. Przy podpisywaniu umowy z agencją,  pamiętajmy, że powinna zawierać warunki zatrudnienia oraz nazwę pracodawcy i jego adres.

Tak więc rok 2020 szykuje nieco niespodzianek i utrudnień dla osób chcących podjąć pracę tymczasową lub sezonową na terenie Unii Europejskiej. Jesteśmy zmuszeni zweryfikować swoje dotychczasowe plany i, albo zmienić docelowy kraj, jeśli jego granice nadal nie są otwarte, albo przesunąć wyjazd do czasu aż większość restrykcji będzie zniesiona.

Niemniej jednak możemy jechać bezpiecznie do krajów, które otworzyły swoje granice, pod warunkiem, że przygotujemy się do tego odpowiednio, zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa i współżycia społecznego.

=======================================================

Autor: Patrycja Kuba

Pomocy merytorycznej przy pisaniu artykułu udzielili:

 

Photo by Kamala Saraswathi on Unsplash, Photo by Elevate on Unsplash