Praca w Niemczech – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Już co ósmy mieszkaniec Niemiec to obcokrajowiec. Wśród pracujących emigrantów 783 tys. stanowią Polacy wg. danych z 2019. Z uwagi na wirusowy kryzys ta liczba zmniejszyła się na początku roku, jednak teraz znowu wzrasta zapotrzebowanie i tym samym ilość publikowanych ofert pracy u naszego Zachodniego sąsiada.

Jeśli stoisz przed decyzją wyjazdu do pracy w Niemczech, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tego: jak i gdzie szukać pracy, jak się przygotować i co należy umieć, aby znaleźć zatrudnienie. Zaczniemy od najbardziej aktualnej kwestii:

  1. Jak zmieniły się przepisy i czy są jakieś ograniczenia przy przekraczaniu granicu w związku z COVID-19?

Jak podaje oficjalna strona MSZ, wjazd do Niemiec z Polski nie podlega żadnym ograniczeniom, ani kontroli granicznej. Władze niemieckie również nie prowadzą obowiązku udania się na kwarantannę lub wykonywania testu na obecność koronawirusa. Jedyne obostrzenia, jakie obowiązują dotyczą podróżujących z tzw. krajów o wysokim ryzyku infekcji czyli  m. in. USA, Brazylia, Indie, Izrael, Turcja, Egipt. Tak więc obywatele naszego kraju moga bez obaw wyjechać i wrócić do kraju bez konieczności kwarantanny.

2. Co zrobić, żeby wyjechać do pracy w Niemczech?

Na temat tego, jak w praktyce wygląda zatrudnienie i pobyt u naszych sąsiadów zza Odry, rozmawialiśmy z właścicielką agencji pośrednictwa pracy Limnuswork, Panią Grażyną Kuszewską, która na co dzień specjalizuje się w rekrutacji.

“Aby móc podjąć pracę w Niemczech konieczna jest znajomość języka niemieckiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Jeśli aplikacja dotyczy specjalisty w danej dziedzinie to oczywiście warunkiem jest również doświadczenie zawodowe. W przypadku pracowników produkcyjnych/fizycznych nie jest ono wymagane – lecz bardzo mile widziane. W coraz większej mierze potrzebny jest również własny samochód.”

  1. Jakie są niezbędne minimalne kwalifikacje? Np. doświadczenie na podobnym stanowisku, wykształcenie, kursy, certyfikaty?

Istotne jest wykształcenie kierunkowe, jeśli praca dotyczy specjalisty danej dziedziny. W przypadku jego braku wymagane jest doświadczenie na danym stanowisku. Np. kandydat ubiegający się o stanowisko spawacza,  powinien mieć aktualne certyfikaty spawalnicze,  przypadku elektryków uprawnienia SEP. Wszystkie inne pozostałe kursy i certyfikaty, które kandydaci posiadają, są bardzo mile widziane.” – podkreśla Pani Grażyna.

4. Jaka jest perspektywa pracy dla par, czy jest możliwość wyjazdu z partnerką/ partnerem?

Podobnie jak przy wyjeździe indywidualnym niezbędne są podstawowe kwalifikacje i umiejętności w tym jest znajomość języka niemieckiego przynajmniej jednej osoby z pary. “Jeśli chce się wyjechać z partnerem/partnerką to jest taka możliwość – dotyczy to głównie stanowisk produkcyjnych, pracy przy zbiorach, na polach i w ogrodnictwie  – choć nam udało się w ostatnim miesiącu zrekrutować również parę elektryków (mąż i żona), więc zdarzają się i takie pary.”

5. Czego może się spodziewać kandydat ze strony pracodawcy? Czy może liczyć na zakwaterowanie, opiekę medyczna, wyżywienie?

“Pracodawca zapewnia zwykle zakwaterowanie, podstawową opiekę medyczną w ramach umowy o pracę. Wyżywienie jest w kwestii indywidualnej kandydata. Pracownik w ramach ubezpieczenia, które posiada w związku z umową o pracę, ma prawo do opieki medycznej: skorzystania z usług lekarzy bądź pobytu w szpitalu.”

Przypominamy także, że możliwe jest też wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pozwala na rozszerzony pakiet świadczeń medycznych i tym samym łatwiejszy dostęp do specjalistów i szpitali w Niemczech w razie konieczności. W jednym i w drugim przypadku trzeba pamiętać, że emigranci mają takie same prawa do świadczeń i kolejności przyjmowania w placówkach medycznych czy szpitalach do obywatele danego kraju. Więcej na ten temat i o pracy za tymczasowej za granicą w Europie przeczytasz w tym artykule.

  1. W jakich branżach, jakie specjalizacje są najczęściej poszukiwane w Niemczech? Na co jest obecnie zapotrzebowanie?

Branże budowlane i mieszkaniowa niezmiennie kuszą Polaków. W Niemczech jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych. Wg. statystyk prowadzonych przez Limnuswork, w pierwszej kolejności do pracy z Odrą potrzeba “elektryków, hydraulików i spawaczy, następnie ślusarzy, stolarzy, lakierników, malarzy (tych szczególnie w okresie letnim), mechaników, cieśli a także operatorów wózków widłowych, pracowników produkcyjnych, sezonowych.”

Drugi w kolejności zapotrzebowania na pracowników  jest sektor medyczny. Niemcy coraz chętniej zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, którym oferują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie i bardzo dobre warunki pracy, ale też szerokie możliwości rozwoju. Najbardziej potrzeba personelu medycznego, czyli lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. I tutaj potrzeba zarówno ekspertów z doświadczenie, jaki i absolwentów medycyny  z prawem do wykonywania zawodu. Osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów medycznych za granicą musi uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza – dokument musi zostać uznany za równoważny z jego niemieckim odpowiednikiem.

Nasi zachodni sąsiedzi także bardzo chętnie przyjmują mniej wykwalifikowanych pracowników do roli opiekunów osób starszych. Do pracy w takim charakterze przyjmowane są zarówno osoby młodsze jak i starsze, a średnie zarobki oscylują w granicy ok 1600 EURO netto. Tutaj jako wymaganie liczy się chociaż minimalne doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub chorą (może to być krewny) oraz empatia i wrażliwość na potrzeby osób starszych.

  1. W jakich aspektach pomaga agencja pracy, a co jest po stronie kandydata / pracodawcy?

“Jako agencja pośrednictwa pracy pomagamy kandydatowi znaleźć pewnego i sprawdzonego pracodawcę, u którego będzie podejmował pracę. Są to z reguły firmy, z którymi współpracujemy kilka lat i mamy do nich zaufanie. Jesteśmy otwarci również na wszelką pomoc kandydatowi po podjęciu pracy u pracodawcy zagranicznego. Po stronie kandydata jest dojazd do miejsca pracy oraz wcześniej wspomniane wyżywienie. Pracodawca zapewnia z reguły zakwaterowanie i opiekę medyczną.” – odpowiada p. Grażyna.

8. Jak wygląda proces rekrutacji – krok po kroku?

Poszczególne kroki to aplikacja na ogłoszenie. Na stronie infopraca.pl aktualnie ponad 2600 tys. Ogłoszeń pracy za granicą w tym 550 w Niemczech. Po przesłaniu swojego cv poprzez portal pracy firma, która wystawia ogłoszenia rozpatruje wszystkie aplikacje jakie do niej spłynęły. 

Natomiast po stronie agencji proces wygląda tak: „Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z kandydatem, weryfikujemy znajomość wymaganego języka obcego i pozostałych kwalifikacji. Jeśli kandydat spełnia warunki oferty pracy, na którą wysłał swoje zgłoszenie, przesyłamy jego aplikację do pracodawcy zagranicznego czekając na jego akceptację. Ważne jest też, czy kandydat jest wystarczająco zmotywowany do pracy,  jeśli tak to otrzymuje on od nas zaproszenie do przyjazdu.”  Kilka rad, jak przekonać pracodawcę o swojej motywacji do nowej pracy znajdziecie w tym wpisie.

  1. Jakie są stawki? Czy jest to jawne?

Stawki uzależnione są zwykle od danej specjalizacji. Wynagrodzenie specjalisty to średnio 13/14 euro brutto/h + dzienna dieta, z której pracownik ma możliwość opłacania sobie zakwaterowania. Dieta dzienna wynosi zwykle 40/50 euro.

Warto zastanowić się, czy praca w Niemczech to opcja dla Ciebie i szansa na lepsze warunki życia. Niemieckie społeczeństwo słynie z wielokulturowości, a niemiecka gospodarka dzięki szybkiemu rozwoju jest w światowej czołówce. Jednak, aby iść dalej do przodu potrzebuje rąk do pracy. Nic więc dziwnego, że otwiera się na zagranicznych pracowników, także z Polski. I mimo niepokojących statystyk zachorowań na koronawirusa, to nic nie wskazuje na to, aby Niemcy miały w najbliższym czasie zamykać swoje granice. Polaków do pracy w Niemieczech przyciągają głównie wyższe zarobki i większy wybór ofert i miejsc pracy. 

 

informacji merytorycznych udzieliła: Grażyna Kuszewska
Prokurent / Co-owner, LimnusWork Sp. z o.o. Sp. k.