Zobacz, jakie błędy prawdopodobnie popełniasz, szukając pracy

Jeśli z uporem szukasz pracy, ale nie osiągasz zakładanych celów zawodowych, mimo posiadanych kompetencji, może warto zastanowić się, czy zabierasz się za to tak, jak należy. Większość osób poszukujących zatrudnienia jest przekonanych, że robi to odpowiednio, winą za swoje niepowodzenia obarczając kondycję rynku pracy lub niekompetentnych rekruterów. Takie sytuacje też się zdarzają, ale zanim wyciągniemy pochopne wnioski powinniśmy upewnić się, że przyczyna nie tkwi również w naszych niewłaściwych działaniach i decyzjach.Do każdego ogłoszenia podchodź indywidualnie 

Ile CV zdarza Ci się wysyłać, gdy szukasz pracy? Kilkanaście, kilkaset? Tworzysz jedno CV, czy raczej starasz się je dopasowywać do oferty pracy?

Niby to takie oczywiste, jednak tak wiele osób zapomina o tym, że “uniwersalne CV” nie istnieje, a do każdej oferty należy podchodzić indywidualnie. Wysyłanie takiego samego CV na każde ogłoszenie znacznie zmniejsza Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę. To częsty błąd kandydatów, który powoduje długotrwały impas w procesie poszukiwania pracy.

Tworząc CV, przemyśl, czy wszystkie informacje, które chcesz w nim zamieścić są rzeczywiście niezbędne przy ubieganiu się o to konkretne stanowisko. Staraj się wybierać jedynie te etapy w swojej karierze zawodowej i te umiejętności, które odpowiadają na treść ogłoszenia, a w opisie stanowisk pracy uwzględniaj zakres swoich obowiązków, opisz krótko zdobyte doświadczenie i argumentuj, jak możesz je wykorzystać w pracy, o którą się starasz?. 

Dopasowywanie CV do oferty pracy nie polega na usunięciu z niego miejsc pracy, które nie pasują do branży, w której starasz się o pracę. To może prowadzić tylko do luk w Twoim życiorysie, z których ciężko będzie Ci się wytłumaczyć. 

Zamiast tego potraktuj ofertę pracy jak gotową checklistę – co powinno znaleźć się w Twoim CV. Przechodząc przez listę wymagań, po kolei je “odhaczaj” w swoim CV, przedstawiając konkretne przykłady na posiadanie wymaganych umiejętności. Dzięki temu upewnisz się, że opowiadasz na oczekiwania rekrutera, którą ją tworzył.

Przykład: pracowałeś w restauracji, ale starasz się o pracę w dziale obsługi klienta – w CV staraj się więc w taki sposób zaprezentować swoje umiejętności zdobyte w restauracji, żeby pokazać, że świetnie odnajdziesz się w obsłudze klienta. Pomocne okażą się na pewno doświadczenie związane z nawiązywaniem kontaktu z klientami i reagowaniem w kryzysowych sytuacjach, a także umiejętności negocjacyjne.
“Mam idealnie pasujące do tego stanowiska kompetencje, ogromne doświadczenie, a i tak wybrali kogoś innego!”

Bywa, że nawet posiadanie świetnych kompetencji i umiejętności nie sprawi, że rekruter wybierze właśnie Ciebie. Kluczowe jest to, jak je zaprezentujesz, jak pokażesz to, że nadajesz się lepiej na dane stanowisko.

Oczywiście, jeśli nie posiadasz kwalifikacji, to, nie oszukujmy się, nie dostaniesz tej pracy, ale jeśli masz wszystko, czego potrzeba, by starać się o wymarzone stanowisko, to pozostaje Ci już tylko wyróżnić się spośród konkurentów o podobnym doświadczeniu.

Prawda jest taka, że musisz się po prostu opłacać pracodawcy. Jeśli nie wyeksponujesz wśród swoich atutów tych, które mogą być dla firmy atrakcyjne lub wypracują dla niej realny zysk, to nawet posiadając najlepsze kwalifikacje i wieloletni staż, niekoniecznie dostaniesz tę robotę. Dlaczego? Ponieważ wraz z Tobą o to stanowisko będą ubiegać się osoby, które pomimo podobnych doświadczeń, zwyczajnie bardziej postarały się na tym etapie. 

Starając się o stanowisko, na którym Ci szczególnie zależy, skup się na przedstawieniu wartości, jaką przyniesie firmie zatrudnienie Ciebie. Swoje doświadczenie opisuj na przykładach, pokazuj konkretne wyzwania, przed którymi stałeś i rozwiązania, które udało Ci się wypracować, operuj liczbami i statystykami. To najlepszy sposób, żeby zaprezentować swoje umiejętności, jeszcze zanim dostaniesz zaproszenie na rozmowę. 

Nie zapominaj także o czytelności całego dokumentu i odpowiednim rozmieszczeniu tekstu! Schludne i czytelne CV to całkowity standard w dzisiejszych czasach. Dopasuj je formą graficzną do stanowiska, nie bój się sięgać po nowocześniejsze, odważniejsze wzory, ale  zachowaj estetykę, to świadczy o Twojej dokładności. Nie tylko CV stanowi problem! 

Nie tylko błędy w cefałce mogą mieć wpływ na Twoje niepowodzenia przy ubieganiu się o nową pracę. Bardzo często pomijamy również takie sprawy jak nasze przekonania, złe przygotowanie czy nieprawidłowo sformułowane cele zawodowe. 

Ile razy słyszałeś, że dobrą pracę da się znaleźć tylko po znajomości lub, że zmiana pracy powyżej 40 roku życia jest niemożliwa. Właśnie tego typu stereotypowe przekonania rujnują nasze ambicje, bo myślimy, że inaczej się nie da. 

Takie złe nastawienie i błędne przekonania mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie, poziom motywacji, postrzeganie własnej wartości, a w konsekwencji przełożyć się na problem z odnalezieniem się na rynku pracy. 

 

“Nie nadaję się na to stanowisko, są ode mnie lepsi”. 

To jeden z najtrudniejszych blokerów, które spotykamy na naszej ścieżce zawodowej i zarazem jeden z najtrudniejszych do wyeliminowania. Rozwija się w sferze naszych wewnętrznych przekonań, prowadzi do nieprawdziwych, krzywdzących wniosków o samym sobie i utrudnia podejmowanie działań

Zawsze znajdą się lepsi od Ciebie, inteligentniejsi i bardziej rezolutni w danym obszarze, ale pamiętaj, że oni też kiedyś byli na Twoim miejscu, też musieli zdobyć wiedzę i umiejętności, choć nie jest tajemnicą, że niektórym przychodzi to łatwiej, a innym nieco bardziej opornie. Zamiast się tym przejmować, staraj się od nich uczyć.

Jeśli wiesz, że spełniasz tylko 80% wymagań oferty pracy, która Cię interesuje, powinieneś zastanowić się, czym może być u Ciebie to ekstra 20%, jak możesz to nadrobić. Nie musisz od razu rezygnować z ubiegania się o tę pracę. Często wystarczy wykazać swoje starania w rozwoju w danym obszarze, by rekruter spojrzał na Twoją kandydaturę przychylniej. Pokaż, co robisz by się rozwijać, napisz, jakie działania podejmujesz, by podnieść swoje kompetencje kluczowe dla danego stanowiska. 

Jeżeli wciąż wkładasz mnóstwo wysiłku w zdobycie pracy i nadal nie osiągasz zadowalających rezultatów, możesz wyciągnąć dwa wnioski. Albo zwyczajnie nie chcesz tego tak bardzo jak Ci się wydaje, albo stawiasz sobie zbyt wygórowane wymagania, których osiągnięcie wymaga trochę więcej czasu, niż zakładasz. Spokojnie, takie karierowe błądzenie to nic strasznego, każdy je miewa. Czasem wystarczy lekko zmodyfikować strategię, zmienić przekonanie, którego uparcie się trzymaliśmy, żeby ruszyć do przodu.Uzupełnij swoją wiedzę i stwórz strategię

By czuć się pewniej na rynku pracy i kompleksowo podejść do zmiany zawodowej, warto skorzystać z doświadczenia mentorów, którzy pomogą Ci obrać właściwą ścieżkę i rozwieją Twoje wątpliwości. 

Już 27.02 o godz. 10:00 startuje 6. edycja wirtualnej konferencji Skills Day. Podczas wydarzenia odbędzie się 5 webinarów na żywo poruszających tematykę skutecznego poszukiwania pracy, realizowania celów zawodowych, zarządzania czasem i budowania kariery zawodowej.

Dowiesz się m.in., co wpływa na Twoją efektywność w ciągu dnia i jakich narzędzi możesz użyć, by zwiększyć kontrolę nad swoim czasem. 

Nauczysz się, jak wyróżnić się na tle innych kandydatów, co może dać Ci przewagę na rynku pracy i jak pokazać pracodawcy, że warto Cię zatrudnić.

Przekonasz się, czy popełniasz 3 błędy, przez które nie możesz rozwinąć kariery i spróbujesz je wyeliminować, żeby stawiać odpowiednie kroki. 

Znajdziesz swój cel zawodowy, zdefiniujesz, co tak naprawdę chcesz robić i dowiesz się, jak wykorzystać swoje umiejętności, żeby zrealizować ten cel w oparciu o konkretne ramy czasowe.

Doświadczony rekruter, który ma za sobą setki przeprowadzonych rekrutacji pokaże Ci, czy na pewno potrafisz stworzyć wartościowe i solidne CV pod konkretne oferty pracy. 

Między szkoleniami zaplanowano czas na sesje pytań i odpowiedzi do trenerów. Będąc uczestnikiem wydarzenia, będziesz mieć więc szansę na uzyskanie spersonalizowanych wskazówek dotyczących Twojej ścieżki zawodowej.

Bilet na wydarzenie to koszt kawy na wynos. Tyle, że działanie kawy odczuwasz przez krótką chwilę, a wiedza ze Skills Day zaowocuje poprawą Twojej satysfakcji z życia zawodowego i prywatnego na dłuższą metę… i nie musisz wychodzić po nią z domu 🙂

Zainwestuj 7 godzin weekendu, by wyeliminować błędy, które powstrzymują Twój rozwój zawodowy, a od poniedziałku zaczniesz na poważnie wdrażać w życie pierwsze etapy planu na nową, lepszą pracę.

Harmonogram Skills Day oraz bilety znajdziesz na www.skillsday.pl.