Mama i częściowy etat – to działa!
Jak wrócić do pracy zawodowej po urodzeniu dziecka i uniknąć poczucia zaniedbywania zarówno spraw zawodowych jak i rodzinnych? Przejść na częściowy etat. Matki, które pracują na niepełnym etacie są równie szczęśliwe jak matki, które do pracy wróciły, ale jednocześnie są w stanie mocniej zaangażować się w życie rodzinne niż matki, które wybrały cały etat.
Kobiety, które urodziły dziecko stoją często przed dylematem – wrócić do pracy czy poświęcić się rodzinie. Z perspektywy zadowolenia matki i jej ogólnego poczucia szczęścia lepiej jest do pracy wrócić – dowodzą tego długoletnie badania National Institute for Child Health and Human Development, które prowadzono przez ponad 10 lat.
Z badań wynika, że:
- matki, które zdecydowały się wrócić do pracy (czy to na pełny czy na częściowy etat) cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym (rzadziej zapadają na depresję)
- matki pracujące na niepełny etat są tak samo mocno zaangażowane w proces edukacji dziecka (wizyty w szkole, pomaganie w nauce) jak matki, które zdecydowały się zostać w domu (ale mocniej niż te, które wybrały pełny etat)
- matki pracujące mają większe poczucie bycia wsparciem dla rodziny niż natki, które zostały w domu
Jedynym minusem pracy na niepełny etat, który wskazali twórcy badań jest mniejszy dostęp do awansu i szkoleń na jaki mogą liczyć matki. Trudniej też taką prace znaleźć, choć pracodawcy stale przekonują się, że posiadając dwie osoby (matki) zatrudnione na pół etatu zyskują nieco więcej niż jednego pełnowartościowego pracownika etatowego – zaangażowanie w pracę jest bowiem u takich osób większe, a znudzenie pracą niższe.