Co porażka w pracy oznacza dla kobiety
Czy umiemy przegrywać? Co czuje kobieta, kiedy jej projekt zostanie odrzucony na zebraniu zarządu? I czy radzimy sobie z porażkami w pracy lepiej czy gorzej niż mężczyźni?
Mężczyznom zdecydowanie łatwiej jest przejść do porządku dziennego nad tym, że coś im się w pracy nie udało. Kobiety mają z tym zazwyczaj problem. Efektem nadmiernego przejmowania się jest obniżenie nastroju, przeżywanie porażki cały czas na nowo a nawet zniechęcenie pracą. Co kobiety robią inaczej niż mężczyźni, że tak bardzo przejmują się tym, że coś im się nie uda?
Według Kathryn Heath z Harvard Business Review, kobiety popełniają trzy błędy, które powodują, że porażka w pracy jest dla nich znacznie bardziej druzgocząca niż dla mężczyzn:
1.Kobietom zależy bardziej.
Ze względu na to, że jesteśmy mniej cenione w pracy i zarabiamy mniej, kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają potrzebę tego, y się w pracy wykazać i zasłużyć na premię czy podwyżkę. Każda porażka jest dla nas zatem większym minusem i większa ujmą na honorze”.
2.Kobiety chcą by ich praca miała znaczenie.
Dla mężczyzn praca bardziej przypomina grę – czasem wygrywasz, czasem przegrywasz. Normalka. Dla kobiety ważne jest znaczenie tego, co robią. Wkładają w prace serce i kiedy ich pomysły są odrzucane lub dewaluowane traktują to jako osobistą porażkę.
3.Po kobietach bardziej widać frustrację.
Mężczyźni negatywne emocje w miejscu pracy częściej zatrzymują dla siebie – nie mówią o nich i w efekcie są postrzegani jako bardziej profesjonalni. Nie znaczy to, że porażka im nie przeszkadza – po prostu tego nie widać aż tak bardzo jak u kobiet.