5 powodów, dla których profesjonaliści zgadzają się na niższe wynagrodzenie
Wydaje ci się, że każda zmiana pracy to zawsze większe pieniądze? Niekoniecznie. W pewnym momencie życia, nasza wartość maleje i proponowane nam pensje zaczynają być nieco niższe niż dotąd. Inną sprawą jest też to, że niekiedy pracownicy sami decydują się na to, by przyjąć niższe wynagrodzenie. Dlaczego to robią?
1. Lepszy grafik pracy
Częstym powodem podjęcia decyzji o zgodzie na pracę za mniejsze pieniądze jest lepszy grafik pracy. Przykładowo, w korporacjach niekiedy pracuje się na zmiany (bo związane jest to z pracą dla podmiotu zagranicznego – np. na drugiej półkuli). Obwiązują też zagraniczne święta i wolne. A pracownik chce pracować w standardowych godzinach – np.. 8.00 – 16.00 i jest to dla niego ważniejsze niż nawet kilkaset złotych więcej.
2. Nowy obszar zawodowy
Zgoda na niższa pensję to też często kwestia możliwości zdobycia nowych doświadczeń zawodowych i wejścia w nowy obszar. Zdobycia doświadczenia w nowym obszarze. Specjalista, który chce się przekwalifikować, często musi się z tym liczyć.
3. Możliwość mniejszego zaangażowania w pracę
Praca w korporacjach to niekiedy konieczność myślenia o pracy non stop. Obierania telefonów na urlopie i bycia na każde wezwanie szefa. A przecież można inaczej, spokojniej, bez stresu. Oczywiście, często za mniejsze pieniądze.
4. Brak delegacji bądź nadgodzin
Na pewnym etapie życia, częste wyjazdy i długie godziny pracy mogą nam zacząć po prostu przeszkadzać i znów – własny czas zaczyna być więcej wart niż pieniądze.
5. Konieczność zdobycia doświadczenia na nowo
Pracowałeś wiele lat w jednej firmie i robiłeś wszystko w ściśle określony sposób? Po wypadnięciu „z obiegu” niekiedy trzeba nauczyć się zawodu na nowo, a to może oznaczać niższe wynagrodzenie.
Szukasz pracy jako specjalista i aplikujesz w miejsca których wiesz, że mogą się bać twoich oczekiwań finansowych? Umotywuj je na jeden z powyższych sposobów.