Płaca minimalna zależna od regionu?

money-256282_640Taki pomysł pojawił się w niedawno w mediach i choć wielu podpisuje się pod nim jako zwolennicy (np. Konfederacja Lewiatan), to nie do końca wiadomo, kto jest autorem pomysłu. W myśl koncepcji, płaca minimalna nie powinna być dla wszystkich identyczna, bo przecież życie w Warszawie kosztuje więcej niż w Suwałkach, zatem płace minimalne w biedniejszych regionach powinny być niższe.

Pracodawcy skarżą się, że wynagrodzenie minimalne, jakie zostało ustalone na najbliższy 2017 rok w wysokości 2000 zł brutto, to dla nich za duże obciążenie. Zwłaszcza w regionach biedniejszych, gdzie ceny są niższe i w efekcie niższe marże. Dlatego pojawił się pomysł by pensja minimalna była zależna od regionu.

Choć pomysł wydaje się prosty i dość zasadny, to w praktyce niesie wiele problemów. Trzeba by bowiem od razu ustalić jasne zasady, na jakich pracodawcy mogliby stosować niższe wynagrodzenie minimalne. A nie jest to takie proste. Po pierwsze w dysproporcje występują już na poziomie województw (weźmy np. Kraków i wioskę na południu małopolski bądź Warszawę i jedno z mniejszych miasteczek mazowieckiego). Czy pensa minimalna powinna zależeć od tego gdzie mieszka pracownik? (a jeśli tak, to jak kontrolować to, czy np. adres Warszawski nie będzie fikcyjny i pracownik nie wywozi „nadwyżki mamony” do Grójca?).A może od tego, gdzie ma siedzibę firma? Ale czy wtedy liczy się jej adres rejestracji, faktycznie wykonywana działalność czy jeszcze inne kryteria? Jak ustalić płace minimalne zgodne z konstytucją i równą płacą za tę samą pracę jeśli pracodawca zatrudniałby np. handlowców w różnych regionach Polski?

Oczywiście o tym, że niższa płaca minimalna w biedniejszym regionie prowadzi do zmniejszenia się siły nabywczej i w efekcie mieszkańcy mając mniej pieniędzy będą mniej kupować , co zwrotnie doprowadzi i tak do likwidacji miejsc pracy i upadku firm nie mówiąc już o tym, że rozwarstwienie między Polską A, B i C jeszcze się powiększy, nikt nie mówi.

A co wy sądzicie o tym pomyśle?

Tagi: