Jakich języków warto się uczyć?

rp_trudny-jezyk3.jpgZnajomość języków obcych to jeden z ważnych punktów przewagi na rynku pracy. Pracujemy w coraz bardziej międzynarodowym środowisku, a rozwój firm z sektora BPO/SCC oraz coraz większa mobilność na rynku pracy powodują, ze osoby znające kilka języków obcych mogą przebierać w ofertach pracy. Angielski już jednak nie wystarczy. W jakie języki warto inwestować?

W Polsce poza angielskim najbardziej poszukiwany jest język niemiecki. Jego znajomość nie gwarantuje jednak bardzo wysokich zarobków. Nieco inaczej wygląda sytuacja z językami rzadszymi – np. szwedzkim, holenderskim czy fińskim. Ofert pracy jest mniej, ale są za to lepiej płatne.

Rozważając rozpoczęcie edukacji językowej, warto popatrzeć przyszłościowo. Końcu nauka zajmie nam kilka lat i dobrze, by dany język był poszukiwany nie tylko obecnie, ale również w przyszłości. Jakich języków zatem uczą się pozostałe kraje Europy? Poza angielskim, najwięcej uczniów w Europie (na poziome szkoły podstawowej) uczy się francuskiego. Niemieckiego uczy się 16,3% dzieci w Europie (głównie w Polsce, Danii, Holandii i Macedonii) a hiszpańskiego 11,6% (najwięcej w Szwecji, Franci, Norwegii). Na kolejnych miejscach znajduje się język rosyjski (2,7% – głównie kraje Europy wschodniej) oraz włoski (1% – Malta i Chorwacja).  Warto również zauważyć, że najmniej chętnym krajem do nauki języków okazuje się Portugalia (zaledwie 35% uczniów uczy się języka obcego), Belgia (35%) i Słowenia (49%). Skoro zatem młodzi Portugalczycy nie uczą się języków obcych, są szanse że za kilka – kilkanaście lat portugalski będzie językiem pożądanym. Zwłaszcza, że nie ogranicza się on jedynie do bądź co bądź niewielkiej Portugalii.

źródło danych:forsal.pl

Tagi: