Student – głodny, brudny, niewyspany

Jak żyją polscy studenci? Próbowało zbadać to Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia Uniwersytetu Łódzkiego w ramach projektu Student Y. Okazuje się, że prowadzący zrównoważony i zdrowy tryb życia student jest rzadki jak propozycja pracy w zawodzie dla filozofa.

Kiedy student je? Kiedy ma na to pieniądze. Choć to nie do końca prawda. Wielu studentów nad jedzenie przedkłada używki i przyjemności. W efekcie zatem nie wystarcza już na dobrej jakości żywność. Typowy student żywi się zatem w dyskontach i marketach korzystając z promocji i przedkładając cenę jedzenia nad jego jakość. Studenci często rezygnują również z najważniejszego posiłku dnia – śniadania, jedząc często dopiero między 12.00 a 14.00. Nad zdrową żywność preferują też fast food’y i słodycze.

Słabo też u studentów z higieną osobistą. Do dbania o siebie i regularne mycie motywuje dopiero bycie w związku. Single (z reguły) nie przywiązują do mycia się i prania nadmiernej uwagi.

Typowy student nie bardzo przejmuje się też własnym zdrowiem. Jeśli zachoruje, woli leczyć się na własną rękę domowymi sposobami bądź tym, co pozostało po chorobie kolegi. Do lekarza student idzie w ostateczności (co jest o tyle ciekawe, że opieka medyczna jest dla studentów bezpłatna).

Gwoździem do trumny studenta (a raczej jego zdrowia) jest brak regularnego snu i częste „zarywanie nocy” – to w połączeniu z kiepskim odżywianiem oraz nie dbaniem o zdrowie powoduje, że pozostaje nam cieszyć się z tego, że studia trwają 3-5 lat. Inaczej kończąc je bylibyśmy poważnie schorowani.

źródło:naukawpolsce.pap.pl

Tagi: